Join our Discord to chat with fellow friendly gamers and our knowledgeable contributors!

antstream
Released
Platform
Genre
Perspective
Gameplay

User Reviews

There are no reviews for this game.


Our Users Say

Category Description User Score
AI The quality of the game's intelligence, usually for the behavior of opponents. 3.2
Gameplay How well the game mechanics work and the game plays. 3.6
Graphics The visual quality of the game 4.3
Personal Slant A personal rating of the game, regardless of other attributes 4.0
Sound / Music The quality of the sound effects and/or music composition 3.9
Story / Presentation The main creative ideas in the game and how well they are executed. This rating is used for every game except compilations and special editions which don't have unique game content not available in a standalone game or DLC. 4.0
Overall User Score (11 votes) 3.8


Critic Reviews

MobyRanks are listed below. You can read here for more information about MobyRank.
90
Plné Hry (Apr 02, 2009)
Action DooM 2 je sympatické FPS, které by nemělo uniknout snad žádnému hráči freewarovek. Je to čerstvý závan, ač z časů dávno minulých, který bez problémů nakopává zadek spoustě moderněji vypadajících freeware stříleček.
90
Freegame.cz (Nov 05, 2008)
Krom parádní, ač kostrbaté, grafiky se můžete těšit na hutnou atmosféru, poměrně zajímavý příběh a několik originálních vychytávek. Ve hře je k nalezení opravdu rozsáhlý arzenál zbraní, z nichž jsem se s mnohými setkal ve hře poprvé. Je zde patrné zaměření na chladné zbraně, např. rozbitou lahev, prkno s rezavým hřebíkem, železnou trubku, basebalovou pálku, nůž, rýč, pilu a mnoho dalších. Mimo to se setkáte i s klasickou pistolí, samopalem a puškou, ale také s poměrně neobvyklým elektrickým paralyzérem. Hratelnost je od začátku do konce na velmi vysoké úrovni a nebýt relativní krátkosti, hru lze dohrát přibližně za hodinu, jednalo by se o jednu z nejlepších akcí poslední doby. Pokud vám tedy nevadí poněkud vyšší míra násilí, brutálních scén a vulgárních průpovídek hlavního hrdiny, pak neváhejte už ani minutu a dejte se do hraní, takový skvost se hned tak nevidí.
90
Abandonia Reloaded (Oct 10, 2008)
It's a very good game, but it can be very difficult, even on the easiest level. You won't be able to survive if you don't constantly carry a weapon. Also, don't forget that the keys for 'Alternate Fire' and 'Drop Current Melee Weapon' aren't set when the game loads for the first time. Be sure to check the file cabinet behind you when you start out to find your gun, too.
80
Hrej! (May 06, 2009)
Buchty drsný ulice si vystačej jenom s vlasama, házej s nima jak helikoptérskou vrtulí. Ženský neženský, BLAM! do břicha. Je načase rozproudit krev celýmu tomu hvězdnýmu týmu z podsvětí, který vypadá, jako by v devětaosmdesátym ulítávalo na automatovym Final Fight. Jsem tady, jsem cool, tak se do toho dáme, ne?
80
FreeHry.cz (Apr 16, 2009)
Action Doom 2: Urban Brawl je jistě zajímavým počinem, který by neměli příznivci akčních her minout bez povšimnutí. Někomu by se nemusela líbit grafika, ale je to prostě retro. Pokud jste však slabší povahy, radím vám, ruce pryč.
80
Softonic (Mar 11, 2009)
Action DooM 2: Urban Brawl is definitely a cool game to play, although the combat will seem really old fashioned to today's gamer. It consists of hitting an enemy, jumping back out of harm's way, then hitting them again (repeat until dead). There is no sneaking, hiding or enemy AI to speak of, just waves of street punks coming at you from all angles. Taking a 2D game and making it 3D does have the disadvantage that the player can't see behind them, so you will find you take damage from enemies you haven't noticed which can be annoying. Mechanical irritations aside, Action DooM 2: Urban Brawl is a great slice of cartoon anger management!


antstream