Join our Discord to chat with fellow friendly gamers and our knowledgeable contributors!

antstream
ZetriX Windows Title Screen

MISSING COVER

Released
Platform

User Reviews

There are no reviews for this game.


Our Users SayCritic Reviews

MobyRanks are listed below. You can read here for more information about MobyRank.
100
GameHippo.com (Mar 13, 2002)
With pizzazz, Zetrix brings you the ultimate gaming experience in the world of Tetris. The list of superlatives would be too lengthy, so let me instead spell it out for you concisely: Zetrix is S-U-P-E-R C-O-O-L and beyond all expectations!
100
Abandonia Reloaded (Oct 31, 2006)
It is amazing how such a simple concept can be so addictive. Building lines has never been so much fun. The controls can be redefined to make things easier, and the bonus tiles in Enhanced Mode add a lot of fun to the game. The music is lovely to listen to, and the explosions are a lovely touch. Zetrix is an excellent game, and I could not really find anything wrong with it. Why not try it for yourself?
94
Freegame.cz (Oct 25, 2003)
Zpracování tohoto remaku je naprosto úžasné. Vše je ve 3D. Kamera se může pohybovat, takže není nic stabilní (ale můžete si ji vypnout). Každý pád, pohyb nebo zmizení řádku kostiček - vše je obohaceno grafickým efektem výbuchu apod. Kromě toho se na pozadí pohybují různá světýlka, prolétáváte červí dírou nebo přiletíte na oběžnou dráhu planety. Prostě to nemá chybu. Dokonce je přítomna i hudba a zvuky, takže tu máme jednu z nejlepších novodobých verzí Tetrisu. Proto rozhodně na nic nečekejte a stáhněte si Zetrix, nebudete litovat. Sám jsem poznal, že tuhle gamesku musíte hrát pořád, je to jako droga. Takže to raději nepřehánějte, ať u toho nesedíte do čtyř ráno ;))...
80
FreeHry.cz (Sep 30, 2005)
Pokud je v jednoduchosti síla, je Tetris bezesporu jednou z nejsilnějších her. Není tedy divu, že vzniká tolik klonů, méně či více povedených. Zetrix patří bezesporu k těm nejpovedenějším, navíc skvělé včlenění multiplayeru hraje jednoznačně v jeho prospěch.
80
After playing with the settings a bit, I found out that I enjoyed playing it in the "hard" level, and enhanced. Also, I reccomend changing the controls. In the defaults, you have to press "home" or "page up" to turn the blocks, but it's much better, in my opinion, to use the arrow keys. When playing in the easiest difficulty level, the game was really slow, but also relaxing. But if you're looking for something more thrilling, try out the harder levels. Overall it's a very nice game, and definitely worth trying out. If you're a Tetris lover, don't miss this one! 4 carrots!


antstream