Story by |
Sam Strachman |
Producers |
Jeff Lindsey, Kevin Simon |
Associate Producer |
Christian Bélanger |
Writers |
Sam Strachman, Sarah Carbiener, Jessica Harris, Brittany Matt, Erica Rosbe, Dani Vetere |
Copy Editor |
Jason Carter |
Programming Lead |
Vincent Martineau |
Programming Team Leads |
Dany Arcand, Simon Cloutier, Rémi Julien |
Programmers |
Philip Bérubé, Neill Corlett, Pascal Deschamps, Alexandre Gosselin, Vincent Gravel, Jean-François Lessard, Emmanuel Rousseau, Sylvain Royal, Simon Veilluex |
Build/Data Support |
David Charlebois |
Additional Data Support |
Martin Labrecque, Jean-Philippe Méthot-Lauzé, Nicholas Roy |
Design Director |
A. J. Morales |
Lead Game Designer |
Jonathan Bédard |
Design Team Leads |
Christophe Agostini, Charles Benoit |
Game Designers |
Maude Alexandre, Annie Gosselin, Remy Lemelin, Guillaume Perreault, Francis Thibault, Keven Thomassin |
Level Designers |
Maude Alexandre, Annie Gosselin, Remy Lemelin, Guillaume Perreault, Francis Thibault, Keven Thomassin |
Art Director |
Mike Pappa |
Art Producer |
Charles-Audrey Boivin |
Assistant Art Director |
David Gauthier |
Technical Art Director |
Jean-Philippe Lacasse |
Artists |
Fernando Acosta De Valencia, Mathieu Chouinard, Emmanuelle Faucher, Maxime Lajeunesse, Jason Pouliot-Tonks, Michelle Rochon, Marie-Claude Rousseau, Jonathan Sirois |
Additional Artists |
Meryem Bahnini, Raphaël Jean, Geneviève Leblanc, Marianne Martin |
Additional Art Support |
Julien Lavoie |
Music Producer |
Christian Bélanger |
Music Director |
Frederic Murray |
Sound Designer |
Philippe Routhier |
Additional Sound Design |
Antoine Binette-Mercier |
Music Integration |
Julien Lavoie |
Music Consultant |
Brittany Matt |
Quality Assurance Producer |
Andreas Möllmann-Lafrenière |
Quality Assurance Lead |
Sébastien Larochelle-Blouin |
Quality Assurance Team |
Michael Giguère, Daniel Gosselin, Stéphane Hébert, Martine Joly, Dominic Julien, Émilie Saindon, Maxim Vallières, Carol Paquet, Samuel Fortin, Nicolas Morin, Hervé Simard, Jean-Philippe Lambert, Jean-Christophe Gagnon |
Localization Producer |
Sophia-Maria Antonulas |
Translation & Adaptation |
Nathalie Charles (French), Sophie Heyd (French), Heinz Nessizius (German), Ombretta Sechi (Italian), Geppi Sanna (Italian), Alvaro Mendoza (Spanish), Sofía Ortega (Spanish) |
Longtail Studios |
President |
Gérard Guillemot |
Executive Producer |
Jason Altman |
Québec Studio, General Manager |
Estelle Jacquemard |
Production Coordinator |
Jason Higgins |
Technical Directors |
Marc-André Belle-Isle, Sandeep Bisla |
Controller |
Geneviève Côté (CMA), Ho-Kin Ma |
Operations |
Jean-François Drolet, Patrick Labbe, Corey Rabinowitz |
Technical Support |
Jean-François Drolet, Patrick Labbe, Corey Rabinowitz |
Human Resources Manager |
Edgar Ernesto Hernandez |
Marketing Manager |
Jeffrey Peters |
PR Manager |
Jeffrey Peters |
Medical Consultants |
Pamela Carbiener (Dr.), Lorraine Chow (Dr.), Nadra Ginting (Dr.), Zoe Parr (Dr.) |
3D Animations |
Attitude Studio |
Director |
David Dessites, Joann Le Blanc |
Production |
Jean-Chrysostome Lepercque, Audrey Berrebi, Marion Gallavardin, Caroline Merlet, Natacha Ravlic |
CG Supervisor |
Hubert Maston |
R&D |
Antoine Galbrun |
Layout and Framing |
Caroline Bruno, Rodolf Bertrand, Loic David |
Storyboard |
Joann Le Blanc, Nicolas Doray, Nicolas Nemiri |
Editing |
Séverine Pellegrino, David Gibault, Hans Bourbon |
Mix |
Thibault De Joux |
First AD |
Jérôme Grillon |
Second AD |
Rémi Verriere, Jéremie Apperry, Benjamin Le Bars, Florian Bouvier |
Sound Assistant |
Arnaud Debels |
Casting |
Sabrina Curkigan |
Actors |
Johanna Bah, Marie Bastide, Olivier Boudrand, Solène Bouton, Simon Boyle, Jérôme Cachon, Frédéric Chau, Tanja Czichy, Anne-Sophie Franck, Silvia Gaillard, Dominic Gould, Tadrina Hocking, Carinne Koeppel, Brigitte Lo Cicero, Michael Rickwood |
Constructor |
Romain Roguitch |
Make-Up |
Sessine Boudebesse |
Wardrobe |
Sylvie Mouchenik |
Mocap Integration |
Christophe Correani, Arnaud Bordet, Cedric Kranopolsky |
Mocap Animators |
Damien Ferrari, Jean-Baptiste Charbonnier, Olivier Forgeot, Charles Fougeront, Hélène Pierre, Marjorie Vaysettes, Benoit Vinadelle |
Facial Supervisor |
Julien Seux |
Facial Animators |
Angeline Liot, Tony Bodeux, Abdenour Daoudi, Marie Delsol, Moise Essame, Sébastien Klein, Frederic Morteyrol, Tiphaine Mourmant, Hélène Pierre, Carla Polgatti, Nicolas Roginski, Dorian Silvestre, Marjorie Vaysettes |
Technical Coordinator |
Freddy Chaleur, Olivier George |
Modeling |
David Latulipe, Rémi Bachman, Sabine Chamroeun, Laurent Davene, Axelle De Cooman, Antoine Dekerle, Florent Delecourt, Giles Alexandre Deschaud, Laurent Guittard, Léandre Lagrange, François-Xavier Lepeintre, François Rimasson, William Tuttle |
Texturing |
David Latulipe, Nicolas Coppolani, Sophie Guillois, Laurent Guittard, Bruno Jacquelin, Léandre Lagrange, Jimmy Laplaige, Melina Milcent, Celestin Salomon, Cedric Stephan |
Setup |
Maxime Cozic, Angeline Liot, Armand Pouya |
Rendering |
Nicolas Coppolani, Bourré Ndiaye, Guillaume Duchaussoy, Emilie Prissette, Valérie Prunier, Gabriel Sokolowsky |
SFX |
Joël Le Gigan |
Compositing |
Perrine Michel, Julia Andre, Guillaume Carniato, Sebastien Dupuis, Lucien Fostier, Paul Jacamon, Olivier Martiny, Melina Milcent, Maya Pelle, Matthieu Rouxel, Nina Taraud, Sofi Vaillant |
Gameplay Artwork |
Curious Pictures |
Head of Visual Development |
Dominie Mahl |
Producer |
Kris Greengrove |
Designers |
Luis Aguirre, Dave Rasura, Arv Slabosevicius, Steve Wilson |
2D Artists |
Robert Crump, Katie Nix |
2D Animator |
Dave Rasura |
2D Designer |
Dave Rasura |
3D Animator |
Scott Douglas |
Additional 2D Artists |
Ann Marshall, Peter Nguyen, Justin Winslow |
Music Production |
Wave Generation |
Music Supervisor |
Michael Elman |
Music Composer |
Nicolas Marquis |
Legal |
Noémie Dupuy |
Coordination |
Noémie Dupuy |
MIDI Integrator |
Alex Saba |
Onyx Development Team |
Director |
Franc Hauselmann |
Project Manager |
Marc Bellavance |
Architect |
Sébastien Lahaie |
Production, Technical Director |
Jean-Sébastien Morin |
Engine Programmers |
Yan Betrisey, Sébastien Daigneault, Marc Dubreuil, Mathieu Fortier, Pierre Fortin, Patrick Lacasse, Mohamed Nouidha, Éric Parayre, Jean-Sébastien Royer, Charles Tremblay-Corbeil |
Lead Tool Programmer |
François Paradis |
Tool Programmers |
Maxime Bourque-Fortin, Dominic Dionne, Jean Gressmann, Jonathan T-Delorme |
Lead Services |
Christian Lachance |
Services |
Patrice Lamarche, Jean-Vincent Roy |
Quality Control |
Charles-Philippe Amyot, Marc Bouthot, Jean-Philippe Duval |
Quality Assurance |
Laboratoires Bug-Tracker Inc |
President |
Antoine Carre |
Vice President Operations |
Paquito Hernandez |
QA Supervisor |
Kaveh Masrour |
Organizational Efficiency Executive |
Cybel Fournier |
Functionality Department Manager |
Eric Hum |
Functionality Lead Tester |
Charles Farrell |
Functionality Assistant |
Alexandre Carrier |
Functionality Testers |
Martin Bildeau, Emmanuel Paul-Blain, Nathalie Dagenais, Guillaume Laframboise, Leo Li, Simon Merineau, Alexandre Renaud, Geoffroy Serrano, Kien Sinh Tang, Vincent Thériault, Tammy Wu, Gao Youming |
Localization Quality Assurance |
Enzyme Testing Labs |
Enzyme Studio Director |
Carolljo Maher |
Enzyme Localization Project Manager |
Franziska Evans |
Enzyme Localization Testers |
Viviane Descombes (French), Valeria Turano (Italian), Ulrike Barwish (German), Mireia Tatay Matoses (Spanish) |
Special Thanks |
Mark Wilding, Melissa Harling, Chris Van Dusen, Nancy Hébert (Dr.), Marie-Ève Mercier |
Publisher: Ubisoft Entertainment |
President |
Yves Guillemot |
CEO |
Yves Guillemot |
Executive Director, Worldwide Studios |
Christine Burgess-Quémard |
Chief Creative Officer |
Serge Hascoët |
Games For Everyone Division |
Pauline Jacquey, Marie Bouchaud, Loïc Canales, Sébastien Doré, Emmanuel Guardiola, Stéphane Zinetti |
Worldwide LIVE Development Director |
Cyril Marchal |
Process & Methods Director |
Michel Pierfitte |
Worldwide Production Coordination Director |
Anne Blondel-Jouin |
Production Coordination Manager |
Mathieu Peyronnet, Thomas Baillet |
EMEA 1st Party Manager |
Étienne Tardieu |
EMEA 1st Party Coordinator |
Anis Boujaouane |
US Production Manager |
Josh Ostrander |
US Production Coordinator |
Josh Taillon, Adam Zachary |
Studio Operations Director |
Pierre Escaich |
Games Lab Manager |
Alexandre Debrousse |
Game Analysts |
Yves Robin, Yohan Cazaux, Paola Jouyaux, Sébastien Odasso |
Worldwide QC Director |
Éric Tremblay |
Montreal Quality Control Studio Manager |
Jonathan Moreau |
Quality Control Studio Coordinator |
Maxime Faucher |
Lead Compliance Specialist |
Olivier Dignard |
Compliance Specialists |
Roger Jr. Chabot, Olivier Guilbault, Amélie Nolin, Francis Quintal |
Localization Manager |
Coralie Martin |
Localization Group Manager |
Vanessa Hautefeuille |
Localization Project Manager |
Loïc Jacolin |
Localization Assistant |
Salomé Jugan |
Chief Marketing Officer |
Anne Gleizes |
International Brand Strategy Director |
Hélène Juguet |
International Brand Group Manager |
Jérôme Durand |
International Brand Manager |
Luc Duchaine |
International Product Manager |
Henri-Philippe Guay |
VP Licensing - Worldwide |
Christian Salomon |
Worldwide Licensing Manager |
Sandrine Mainemare |
Licensing Manager |
François Denoeux |
License Project Coordinator |
François Jaspart |
License Coordinator |
Anna Sibai |
Licensing Assistant |
Raphaël Doyen |
Worldwide Licensing Marketing Manager |
Antoine Ménard |
Worldwide Music Licensing Director |
Didier Lord |
Licensing Director (US) |
Mark T. Morrison |
Licensing Analyst |
Matt Marcheschi |
Music Licensing Coordinator |
Jérémy Bléchet |
Marketing Vice-President (US) |
Tony Key |
Marketing Director (US) |
Adam Novickas |
Group Brand Manager (US) |
Alexis Bodard |
Senior Brand Manager (US) |
Mike Wolfe |
Associate Brand Manager (US) |
Jennifer Rooke |
PR Manager (US) |
Michael Beadle |
Online Community Manager (US) |
Tony Leung |
Online Marketing Manager (US) |
Emily Ong |
Executive Director (EMEA) |
Alain Corre |
Chief Operating Officer (EMEA) |
Stéphanie Perotti |
Marketing Director (EMEA) |
John Parkes |
Marketing Group Manager (EMEA) |
Guillaume Carmona |
Senior Brand Manager (EMEA) |
Jean-Philippe Messina |
PR Director (EMEA) |
Stéphane Vallet |
Senior PR Specialist (EMEA) |
Laetitia Jauze |
Digital Marketing Group Manager (EMEA) |
Stéphane Catherine |
Digital Marketing Manager (EMEA) |
Jean Guérin |
Trade Marketing Manager (EMEA) |
Virginie Sergent |
Trade Marketing Coordinator (EMEA) |
Damien Neymarc |
B2B Sales & Partnership Manager (EMEA) |
Amy Jenkins-Le Guerroué |
Paperparts Traffic Manager (EMEA) |
Vincent Hamet |
Manufacturing Planning Coordinator (EMEA) |
Corentin François |
Special Thanks |
Anne Desrues, Dominique Tardieu |
"Cosy In The Rocket" |
Grey's Anatomy Theme Licensed Courtesy of ABC Studios., © 2005 ABC Studios |
Writers |
Galia Duran, Carim Clasmann |
Publisher |
Buena Vista Music Company [BMI] |
Fonts Courtesy of |
Astigmatic One Eye Typographic Institute, Digital Graphics Lab, Typodermic Fonts |
Uses |
Bink Video |