The Team |
Lead Programmer |
Alexis Leseigneur |
Special Fx, Mechanics Programming |
Philippe Souchet |
Monsters AI (A.S.Sⓡ) Programming |
Claude Verstraeten |
Menu Programming |
Frédéric Wozniakowski |
Lead Graphic Artist |
Jean-Chrysostome Lepercque |
3D Characters & Menu Artist |
Eric Galand |
3D Level & 2D Artists |
Lionel Caillaud, Mathias Deshayes, Aymeric Mugnier |
Extra Help 3D Graphic Artists |
Stéphane Wiederkehr-Asuwant, Gilles Roisin, Joaquim Nogueira Gomes |
Producer |
Jean-Baptiste Bolcato |
Associate Producer |
Sabine Humeau |
Central Product Manager |
Lisa Cheney Bolcato |
Game Design |
Original Idea |
Alexis Leseigneur, Jean-Chrysostome Lepercque |
Levels Design |
Michaël Guez, Jean-Chrysostome Lepercque |
Monsters Design |
Michaël Guez, Jean-Chrysostome Lepercque |
Monsters Paper Design |
Bernard Bittler |
Storyline |
Nicolas Meylaender |
Gameplay Coordination |
Vincent Noiret, Michaël Guez |
Movie Group |
InterLevels Movies |
Pierre Chanut, Jean-Christophe Drouin, Franck-Noël Lapierre, Philippe Mauger, Philippe Tesson |
Storyboarding |
Nicolas Meylaender |
Trailer Movie |
Jean-Christophe Drouin, Franck-Noël Lapierre, Cédric Poligné |
Extra Help |
Steve Gilbert |
Storyboarding |
Jean-Christophe Drouin, Franck-Noël Lapierre |
Datasets provided by |
Viewpoint DataLabs International Inc., 625 South State Street, Orem, Utan 84058 |
Music Sound Effects |
Ingame & Interlevel Movies |
Michel Winogradoff |
Ingame Voices |
Carole Faure, Sabine Humeau, Jean-Baptiste Bolcato, Nicolas Meylaender, Philippe Souchet, Michel Winogradoff, Stéphane Wiederkehr-Asuwant, Michaël Guez, Lionel Caillaud, Aymeric Mugnier, Philippe Tesson |
Voice Overs (UK) |
Jamie Ingram |
Trailer Music |
Daniel L. Griffiths |
Menu Music |
Daniel L. Griffiths |
Credits Music |
Francis Gorgé |
Ingame Ambiances |
Michel Winogradoff |
Motion Capture |
Actors |
Vincent Azze, Olivier Schneider, Sonia Doukov |
Studio |
Ecoutez-Voir, François Forge, Sandrine Nguyen |
Management |
Paris Studio Manager |
Vincent Baillet |
Head Programmer |
Jésus Martinez |
Head Graphic Artist |
Philippe Tesson |
Project Manager |
Simon Shilleto |
Testing |
Internal |
Michaël Guez, Vincent Noiret, Nicolas Meylaender |
PreAlpha |
Simon Donbavand |
Alpha Group Leader |
Paul Tweedle |
Alpha Testers |
Stuart Williams, Alan Mawer, Larry Cooney |
Beta Group Leader |
Lee Darbyshire |
Beta Lead Tester |
Allan Speed |
Beta Testers |
Peter Wallace, Stephen Allen, Paul Browne, Mark Magill, Anthony Ryan, Anthony Cross |
Credits |
Product Managers |
Caroline Dupuy, Enda Carey, Frank Fay, Jane Rylands, Michael Lustenberger |
Creative |
Phil Rogerson, Damon Fairclough, Richard Turner, Darren Richards |
Greetings |
The rest of the ODT team, Christophe Poudras, Vincent Rivière, Lionel Bérenguier, Laurent Lichnewsky, Philippe Baille, Robert Vawter, Frank Sheperson, Mike Kavallierou, Philippe Villain, Adrian Parr, Phil Jones, Sarah Harris, Graham Oaks, Ken Barlow, David Parkinson, Chris Roberts, Mario D'Onofrio, Andrew Fitter, Philippe Pateau, Lorna Owen, Christophe Maridet, Mourad Kechar, All the Psygnosis France staff |