Rooster Teeth Games |
Creative Director |
Michael P. Hadwin |
Lead Designer |
Casey Donnellan |
Lead Engineer |
James Dzierwa |
Lead Artist |
Joshua Balcaceres |
Lead Producer |
Ron LaJoie |
Senior Concept Artist |
Joshua Guglielmo |
Senior 3D Artist |
Markel Milanes |
3D Artists |
Ramond Torres, Bryan Shannon |
Senior Character Artists |
Eddie Munoz, Josh Whitmire |
Visual Effects Artist |
Clifton Stokes |
Senior Animators |
Chase Shields, Jean-Paul Self |
Senior Designer |
Lincoln Li |
Level Designer |
Kevin Kim |
Senior Engineer |
Albert DeBacker |
Engineer |
William Vennes |
Producer |
Matthew McCready |
Production and Community Support |
Brian Reilly |
QA Testers |
Cameron Fuller, Nathan Szalwinski, Sara Wong, Stephanie Simcheck, Tommy Baxter |
Vicious Circle Voice Cast |
Big Sauce |
Matt Hullum |
Blitz |
Geoff Ramsey |
Captain Boom |
David Fennoy |
Crash & Burn |
Lindsey Jones, Michael Jones |
Starsky |
Burnie Burns |
Zella |
Barbara Dunkelman |
Lil' Dipper |
Bobby Moen |
Peggy Sue |
Played by herself |
Rooster Teeth |
Executive Producers |
Matt Hullum, Burnie Burns |
RT Games General Manager |
Geoff Yetter |
Marketing |
Eric Duncan, Nathan Isherwood, Sophie Turcotte, J. Goldberg, Cricket Carlson |
RT Additional Support |
Lead Engineer |
Jeff Chamberlain |
Engineer |
Frank Force |
Level Design |
Christian Filip |
Data Analyst |
Jonathan Esquivel |
Tech Art |
Nicholas Silviera |
UI |
Autumn Elizondo |
External Support |
Audio Design |
Bobby Moen |
Special Thanks |
Special Thanks |
Andy Messner, Andy Cortez, David Eddings, Matthew Armstrong, Rooster Teeth Facilities & Operations, Death Battle, Achievement Hunter |
Animation (Contract) |
John Yang, Matt Drury, Vito Ferber, Collin McAtee, Drew Wooldridge, Noor Ata, Tyler Norman Castelo, Peter Dang, Daniel Cherkassky, Hannah McGravy, Kaitlin Petras, Adele Kraus, Mitch Olsem |
Marketing (Contract) |
Courtney Carlson, J. Goldburg |
External Support - CGBot |
Production |
Hugo Sánchez, Alejandro Cárdenas, Patricia Raquel Santos-Muñoz, Laura Rivera |
Concept Artists |
Alberto Trujillo, Jorge Zapata, Ingrid Woge, Diana Camero, Dario Juárez, Yazback Moya, Aldo Dominguez, Angel Ramírez, Juan Contreras, Martha Jimenez, Diego Jaimez, Jonathan Hernandez |
3D Prop Artists |
Dennia Aguilar Luna, Alberto Ángel Manzano, David Flores, Sergio Palacios, Harim Luevano, Yeneli Sánchez (credited as Sánchez), Edgar Enciso, Angel David Licona Chamú, Omar Alejandro Pineda Aguirre, Omar Alejandro Pineda Aguirre (credited as Aguirre), Rogelio Gonzalez, Miguel Zamora (credited as Zamora), Joaquin Jimenez, Jorge Ríos |
3D Character Artists |
Sergio Cavazos, Julian Cano, Fabiola Orozco Villaseñor, Cesar Cavazos, Luis Enrique Cruz Sánchez, Luis Angel Servin Martinez, Luis Ernesto Ordoñez Álvarez, Raquel Flores, Gomer Suni Estrella Gómez |
External Support - Atomhawk |
Managing Director |
Tim Wilson |
Art Manager |
Darren Yeomans |
UI/UX Lead |
Dan Gilmore |
UI/UX Artist |
Lewis Wagstaff |
Production Manager |
Danielle Fellows |
Producer |
Rebecca Wooding |