Digital Illusions CE |
Producer |
Sean Decker |
Lead Designer |
Lars Gustavsson |
Design |
Kristoffer Bergqvist, Jamil Dawsari, Niklas Fegraeus, Linus Josephson, Patrick O'Shaughnessey, James Salt, David Sirland, Romain de Waubert de Genlis, Daniel Wiksten |
Additional Design |
Klas Holmlund, David Yee |
Level Design |
Fredrik Arvidsson, Johan Belking, Johan Carlberg, David Göthberg, Niklas Åstrand |
Lead Level Design |
Erik Sjövold |
Core Programming |
Andreas Fredriksson, Jonas Kjellström |
Programming |
Måns Bernhardt, Jimmie Ericsson, Lie Fujita, Björn Hedberg, Martin Hedlund, Joacim Lindquist, Joakim Lord, Jonas Minnberg, Alex Papasavas, Johan Persson, Ulf Rask, Magnus Sjöberg, David Votypka, Johan Yveborg |
AI Programming |
Andreas Andersson, Roger Edgren, Pia Johansson, Tobias Karlsson, Stefan Wallberg |
Graphics Programming |
Johan Andersson, Mattias Hörnlund, Trobjørn Lædre, Rodrigo López Carrillo, Torbjörn Söderman |
Physics Programming |
Peter Österblom |
Tools Programming |
Christian Grass, Jonas Åberg |
Additional Programming |
Jason Biro, Ulf Borgenstam, Tomas Eriksson, Marko Kylmämaa, John Newton, Sean Parkinson, Jonas Svensson |
Lead Programming |
Mats Dal |
Development Direction - Code |
Christian Cyréus, Johan Döhl, Henrik Karlsson, Patrik Påfvelsson |
Sr. Development Directors |
Alex Peters, Mikael Rudberg |
Art |
Måns Bagge, Conny Bergqvist, Marcus Fritze, Kristina Hegethorn Pajor, Tommy Hjalmarsson, Magnus Holmgren, Martin Kopparhed, Sofia Lindgren, Johann Lütze, Dawid Mod, Lars Mårtensson, Emelie Elisabeth Nilsson, Markus Nyström, Gabriel Odgren, Daniel Paulsson, Gustav Tilleby, Stefan Vukanović |
Character Art |
John Sanick |
Vehicle Art |
Matthias Eriksson, Peter Hoyles |
Level Art |
Oscar Carlén, Tony Holmsten, Joacim Lindquist |
Animations |
Tobias Dahl, Frederik Lindblom, Tommie Löfqvist, Alli Sadegiani |
Special Effects |
Nadab Göksu, Daniel Sundberg |
Technical Lead Art |
Fredrik Ulfves |
Art Direction |
Mårten Lundsten |
Development Direction - Art |
Jonas Norberg, Jörgen Stenquist |
Sound |
Henrik Andersson |
Additional Sound |
Stefan Strandberg |
Music |
Fine piece of machinery, Fredrik Englund, David Tallroth, Jonas Ostholm |
Lead Sound Design |
Bence Pajor |
Testers - EARS |
Lenny Ray Castillo, Colin Clarke, Nathan Clay, Rory Clench, John Cook, Alan Grey, Chris Hallam, Susan Paula Holman, David Holt, John Hopkin, Chris Lacey, Barrie Tingle, Harvey Whitney, Anthony Zoghob |
Testers - EALA |
Scott Fallier, Sean Shimoda |
QA Lead |
Johan Östman |
Grappling Hook Specialist |
Mark Grammer |
Special Thanks |
Kevin Lockitt, David Yu, Jay Weston (Hyperfocal Design), Jens Tortensson, Katarina Komstedt, Paul Papasavas, Joakim Svärling, Kevin Gee, Mike Burrows, Mark J. Harris (nVidia), Ken Schutt (AMD), Robert Runesson, Anton Malov, Nikitova , Sachin Gangupantula, William Watters, Mike Danylchuk, Brian Claridge, The Build Monkey, Christopher Barnett, Patrick Söderlund (President de DICE) |
DICE Canada |
Lead Art |
Jeremy Price |
Art Direction |
Riccard Linde |
Vehicle Art |
Mark Maia, Robert S. Hallwood, Jeff Evans, Jay Evans, Nick White, Birgit Shulz |
Weapon Art |
Julio Ceron, Ron Davey, Wendy Young |
Additional Art |
Kit Hoang |
Additional R&D by Trauma Studios |
Management |
Frank Delise |
Producer |
Joseph Halper |
Programming |
Haewon Song, Rex Hill |
Art |
Richard Cowgill, Jay Kapadia, Brian Burrell |
Electronic Arts Partners |
Executive Producer |
Scott Evans |
Assistant Producers |
Michael Doran, Ben Smith, Andrew Stein |
Sr. Development Director |
John Vifian |
Mod Support Coordination |
Lawrence Brown |
Additional Production |
Ken Balthaser Jr. |
Sr. Account Manager |
Kathy Frazier |
Sr. Video Specialist |
Brice Cox |
Additional Art |
Avedis Ekmekjian |
Recording Studio |
POP Sound |
Sound Engineers |
Zac Fisher, Chris Seifert, Kay Naz |
Scriptwriter |
Michael Becker |
EAP GM |
Tom Frisina |
EAP CFO |
Steve D'Eredita |
Special Thanks |
Chip Lange, Frank Sagnier, Frank Gibeau, Laura Miele, Joel Linzner, Marci Galea, Simon Bull, Mike Richardson, Chuck Woolman, Bill Matteson, Matthew Taylor, Evelyn Walker, Tana Billingsley, Aimee McCrary, Jerry Newton, Edwin Caparaz, Hitoshi Ikeda, Jason Link, Hideto Hara, Donald A. Mattrick, Dirk Schülgen, Frank Braade, Uli Lächelt, Teddy Pierson, Paul Uppal, The bf-news.de team, Owen Mahoney, Jeff Brown, Bing Gordon, Bharat Vasan, David Bonacci, Tim McDowd, Michael Quigley, David McCombe, Emily Kenner, Tony Ray |
EA Redwood Shores |
Director of Marketing |
Steve Perkins |
Product Manager |
Darren Montgomery |
Senior Publicist |
Steve Groll |
PR Manager |
Bryce Baer |
Director of PR |
Robin Chandler |
Creative Services |
Angelo Santos |
Package Design |
Ayzenberg |
Community Manager |
Mike Murphy |
Documentation |
Daniel Davis |
Studio Operations |
Paulette Doudell, Joel Knutson, Rosalie Vivanco, Craig Hiland, Dawn Harris |
Mastering Lab |
Michael Yasko, Kima Hayuk, Michael Deir, Chris Espiritu, Rick Helmer, Anthony Barbagallo |
NA CQC Management |
Benjamin Crick, Simon Steel |
NA CQC Platform Specialists |
Darryl Jenkins, Eron Garcia, Russell Medeiros, Robert Stiasny |
NA CQC Project Leads |
Travis Alger, Jason Collins, David Jordan, Joseph Lee, Adam Rivera, Matthew Salazar |
CAT Lab Manager |
David Koerner |
CAT Lab Supervisor |
Mark Gonzales |
CAT Lab Project Lead |
Angelo Bayan |
CAT Lab Staff |
Dave Caron, Benros Emata, Nicolas Field, Peter Reik |
QA Director |
David Steele |
Senior QA Manager |
Terry M. Barwegen |
Senior Software Test Lead |
Raymond Langford |
QA Lead Tester |
Kip Katsarelis |
QA Testers |
Mark Alban, Jesse Aldridge, Daniel Allender, Ramon Aranda, Ryan Bailey, Steven Baker, Ramelle Ballesca, Matthew Bautista, Peter Bautista, Jonathan Beyer, Bruce Burrows, David Bushee, Andrew Butterworth, Matthew Cano, Mark Castaneda, Eric Chamberlain, Scott Chen, Tony Cheung, Daniel Collin, Harrison Correa, Mike Crabtree, Michael Cribbin, Edgar Dace, Daniel Davis, Matthew Ellison, Gil Espanto, Syruss Tuttin Flyte, Frederick Gapuz, Jose Garcia, Max Gaspard, Jose Gonzalez, Miguel Gonzalez, Joseph Hatcher, Doi Hayashi, Raul Herrera, Duane House, Brian Huang, Aaron Hydrusko, Monte Jeu, David Kim, Min Soo Kim, Darron King, Alexei Kozlenok, Aries Laderas, Jonathan Lalas, Milton Le, Kevin T Lee, Phaedren Lee, Roel Limosnero, Geoff Maahs, Wil Madia, Ian Marsden, Gemini Mejia, Matt Mirkovich, Frank Morales, Carlos Moreira-Orantes, Joshua Morton, Zachary Mumbach, Brandon Nasu, Aric Newlon, Tam Nguyen, David Ovalle, Rob Overmeyer, Randy Pace, Brett Parsons, Aaron Patterson, Lars Pendleton, Dejeurne Peoples, Hai Phan, Oliver Villa Piega, George Pigula, Eric Pochat, Nicholas Price, Patrick Reidy, Kevin Robertson, Brock Rocha, Aaron Rodriguez, Christopher Rose, Jeremy Ruckenbrod, Steven Schmidt, Naveed Siddiqui, Steven Silver, Grayson Smith, Jason Snively, James Stead, Peter Swearengen, Morakoth Tang, Perry Thompson, Victor Tsao, Keith Vedol, Ryoga Vee, Jeremy Vinar, Mauricio Watkins, Corey Warren, Chad Wilson, Sean Winck, Adam Wong, Sam Worf, Jonathan Yan, Simon Yan, Stephen Yee, Victor Yee, Jimmy Yu, Carlos Baltodano, Gregory Baynes, James Bettencourt, Katie Bieringer, Raashn Browder, Benjamin Carson, Albert Chan, Kai Chang, Ko-Wei Chou, Nicholas Cloren, Jeremy Collier, Varian David, Ruben Flores, Jose Gonzales, Samuel Gonzalez, Rick Greer, Melissa Comeau, Jesse Lauricella, John Lee, Jack Lim, Bryan Louie, Gerald McLane, Colin Stuart Moore, Melissa Murphy, Guy Romhild, Alexander Segura, Linden Tecson, Chris Tou, Joshua Wandro, Jason Watkins |
Additional Testing |
Terry Blanchard, Chris Boddie, Keith Crummie Jr., John Cyr, Sean Feliciana, Bryan Gesicki, William Johnston, Andrew Ko, Kep Lim, Marcus Lindberg, Lam Nguyen, Jeremy Pommier |
QA Analyst |
Robert Walton |
QA Compliancy Lead |
Mark S. Johnson |
QA Compliancy Testers |
Ram Fester, Josh Riemersma, Andy O'Brien, Tiffany Exner, Cameron Pinard, Steven Jenkins |