Monster Hunter Staff |
Planning |
Katsuhiro Eguchi (as K-Eguchi [IORYA]), Tsuyoshi Nagayama (as T-NagayamaA [AkamaniA]), Shintaro Kojima (as s-kojima [KOZY]), Kento Kinoshita, Kouki Fuse ('BOY'), Tomohiro Nakai |
Stage CG Artworks |
Yoshio Nishimura, Yoko Fukumoto (as Fukumoyan), Kazumi Takeda, Chie Nakayama, Gorō Suzuki (as Suzuki Goro 2003), Ryo Uno, Yasuhiro Yamamoto, Shinsuke Nagata |
Character CG Artworks |
Tomonori Kōbe (as TOMO), Shinya Edaki (as edayan), Jun Ikawa, Satomi Tsubota, Hiroyuki Imada (as Konta), Takayuki Higashi, Fujihara, Emiko Watanabe |
Motion Animator: Player Motion |
Hiroshi Yugen (as U-GEN), Chimorin Shogun |
Motion Animator: Monster Motion |
Yoko Yamane, Mizuho Kageyama, Shinya Miyamoto, Misao Katagari, Yoshihiko Akita |
Special Effects |
T, Kaeru Mania |
Software Design |
Norio Hirose (as Sailor), Yuichi Yamamura (as YOU!), Ryoma Ikeda, Katsuhiko Sometani, Sachiko Inomae, Hiroki Mukai |
Online System: Direction & Planning |
Tatsuya Nakae, Ryozo Tsujimoto |
Online System: YAMASAKI-GUMI |
YAMASAKI, Yoji Mikami, Senor (as Senor), Yu Kawamura (as Yu) |
Online System: Programmers |
parsetag (as parsetag), Tomohiro Ueno, Koji Misu (as miss), Tetsuya Koide, Minami O. (as Minami.O), Y. Kawabata (as Y.Kawabata [Z-O-C]) |
Online System: Nokia Network Game Solutions |
Atsushi Miyamoto, Eugene Archibald, Doug Land, Jeremy Caine, Gerard Wiener, Henry Messenger, Lisa Waits, Malcolm Moore, Matt Levy, Rob Dietrick, Scott Foe, Scott Howard, Sergei Khloupnov, Tim Tedford |
Online System: CEI Staff |
Hiroshi Tobisawa, Bari Abdul, Todd Thorson, Jon Monday, Takashi Kubozono, Melinda Mongelluzzo, Sean Mylett, Bonnie Scott, Robert Johnson, Nathan Williams, Rey Jimenez, Jennifer Deauville, Michiko Morita Wang, Cory Tran, Thomas Huston, Carrie Root, Arne Cual-Pedroso, Alicia Kim, Philip Navidad, Phillip Troia, Omeed Badri, Sarah Felbinger, Ryuhei Tanabe, Jack Symon, Laili S. Bosma |
Sound Director |
Takeshi Kitamura (as Momora) |
Sound Designer |
Masayoshi Umezu |
Movie Sound Designer |
Wataru Hachisako |
Composers |
Masato Kouda, Tetsuya Shibata |
Sound Coordinator |
Tetsuya Shibata |
Orchestration |
Shirou Hamaguchi (imagine) |
Artist Management |
Masaru (imagine [as Masaru]), Yuji Saito (imagine) |
Conductor |
Koji Haishima |
Strings |
Hiroyuki Koike Strings |
Recording Engineers |
Jūji Nakamura (imagine), Kazuya Takimoto (digiwave) |
Sound Design by Soundelux Design Music Group |
Supervising Sound Designer |
Peter Zinda |
Sound Designers |
Pamela Aronoff, Ronald Dutch Hill, Bryan Celano, Glynna Grimala |
Asset Manager |
Sara Huddleston |
A/V Coordinator |
James Tabb |
Producer |
Amanda Wyatt |
Executive Producer |
Becky Allen |
DMG Creative Director |
Scott Martin Gershin |
Creative Services |
Software Manual Design |
Shinichiro Komizu |
Logo Design |
Shoei Okano (as SHOEI) |
Package CG |
Kitajima Submission |
Quality Control |
Quality Control |
Yoshihiro Tomita, Masahito Yasunami, Kenji Shiota, Sotoku Komoto, Hiroshi Takayama, Kanako Kishi, Akiko Kawamoto, Masahiro Hasegawa, Tsuyoshi Yoshida, Kana Tsubouchi, Masahide Matsuura, Aya Takeda, Masaki Tsujioka, Kazuto Toda, Yoichi Kageyama, Shōhei Okamura, Terukazu Yamane, Yoshinobu Fukuda, Toshikazu Morita, Mari Takahashi, Yosuke Sato, Ryutaroh Asakawa, Keiko Hirata, Hiromasa Sakai, Yusuke Kanda, Natsuki Uchida, Kazuhiro Sugaya, Takanori Tanaka, Toshio Kou, Yoshinori Todoroki, Hideki Watanabe, Kazutoshi Abeno, Hideto Fujimura, Takashi Hashimoto, Yuya Tsuji, Shinsuke Ohta, Daisuke Jiromaru, Terutoshi Maeda, Shintaro Okada, Shohei Kaminou, Hiroyuki Kizuki, DIGITAL Hearts |
All CG Movie Produced by Links DigiWorks Inc. |
Director |
Koichi Yamagishi |
Producer |
Shinji Shinohara |
CG Designers |
Akira Taguchi, Yasuhiro Kawakami, Shin Wada, Kazumasa Takeuchi, Shinji Imai, Tetsuya Nakano, Takeshi Ochiai, Mihoko Yanagisawa, Emiko Yoshikawa |
Technical Director |
Kazuhiko Mino |
SIMimage |
Producer |
Yoshinobu Shima |
Technical Directors |
Ayumu Imaizumi, Hajime Nakamura |
Layout Director |
Shigeki Hayashi |
CG Designers |
Jung Jae-Hoon, Masatoshi Ito, Daisuke Ito, Hatamako, Kanako Nakayama, Saori Sota, Atsushi Yazaki |
D.A.G |
Producer |
Yuichi Sakai |
Chief Designer |
Tomohiro Shibuya |
Designers |
Yoshitaka Morota, Eri Watanabe, Yukiko Yahagi, Megumi Yamazaki, Kōta Mutō |
Polygon Pictures |
Line Producer |
Yukio Kotanaka |
Animator |
Hiroshi Kumakiri |
Modeler |
Kazuo Okada |
Skinning |
Noriyuki Boda |
Digiwork Plus Corp. |
Producer |
Hideki Nakano |
Chief Designer |
Osamu Tamai |
CG Designers |
Ryuta Sasaki, Katsura Sato |
spec5zigen |
Producer |
Shoji Nakada |
CG Designers |
Takashi Terada, Fumihiro Shikano |
Skylab |
CG Designer |
Keiichi Abe |
Motion Capture |
Motion Capture by |
Motion Capture Sakuratei |
Producers |
Kazuhisa Nishimura, Takayasu Yanagihara |
Supervisor |
Ryuichi Yamada |
Recording Engineer |
Shigeaki Nunokawa |
Motion Editors |
Hiroyuki Wada, Ryuji Tominaga, Ayako Sakuma |
Motion Capture Actors by |
Attractive Action Club |
Action Coordinator |
Mitsuo Abe |
Motion Capture Actors |
Mizuho Yoshida, Mark Musashi, Kaori Ichijo |
Motion Capture Actors by [2] |
Kinema Koubou |
Motion Capture Actors [2] |
Takashi Kubo, Kenichi Kawasaki, Mariko Naka |
Translation |
Translation |
Bowne Global Solutions |
Development Planner |
Yuli Kim |
Project Manager |
Steve Anderson |
Translators |
AltJapan Co. Ltd., Joel Sassone, Lucia Moss Ichii |
Special Thanks |
Special Thanks |
Yoshihiro Sudou, Eri Sawada, Yuya Tokuda, ARI, Daisuke Kurita (as D-kurita), Yousuke Yoneda, Mitsuhiko Takano |
General |
Producers |
Tsuyoshi Tanaka, Kenji Itsuno |
Director |
Kaname Fujioka (as KANAME) |