Production Team |
Production Team |
Steven K. Arnold, Kevin Bayne, Bart Menayas, Cody Murry, D. J. Powers, Mike Stein |
Engineering Team |
Engineering Team |
Allan Blomquist, Stas Bondarenko, David Brickhill, Narayan Brooks, Jose Caban, Michael Coustier, Austin Ellis, David Gregory, Ben Guihaire, Rahul Gupta, Dan Hamel, Walter Wei-Lun Huang, Garrett James, Panchapagesan Krishnamurthy, Andrew Lacey, Leo H. Lee, Sarah Levantine, Kaye Mason, Paul Miller, Colm O'Riain, Ian Patterson, Tony Peng, Dan Tomalesky, Ewen Vowels, Jesse Wagner, Tiffany Wang, Stephen Yuen |
GameFlow Entertainment |
Bryan Chan, Mark A. Fong, Steven Gieng, Masami Yamada |
Hypnos Entertainment |
Fred Ehnow, Brandon Ehle, Jonathan Hudgins, Scott Randolph, Larry St. Lezin |
Environment Artists |
Lead Environment Artist |
Gil Valadez |
Course Environment Leads |
Randy Guo, Nils Holden, Thomas H. Holt, Leonid Korostyshevskiy, Chris Thompson, Allier Zelaya |
Environment Artists |
Christian Chang, Inna Cherneykina, Marina Goldberg, Ernesto Guaman, Eric Resendiz, Tavershima Shande, Rosie Katz (as Rosie Wrete) |
Environment Lighting |
Begonia Colomar, Michael Huber, Atsushi Seo |
Texture Artists |
Chi-Wai Lo, Gil John Rodriguez |
Special Effects |
Siddharth Achrekar |
Character Art Team |
Lead Character Artists |
Véronique Garcia, Anthony Mars |
Character Lighting and Texturing |
Sandra Voelker |
Character Artists |
Sang Lee, Peter Gikandi, Collin Stiner, Lisette Titre-Montgomery |
Technical Artists |
Technical Artists |
Randall Ho, Justin Prazen, Matthew Te Wilson, Christina Yen |
Animation Team |
Lead Animator |
David Gainey |
Technical Animator |
Billy Shih |
Animators |
Dave Hanson, David Jackson |
Cameras |
David Petry |
Special Thanks |
Special Thanks |
Nicholas Earl, Lawrence Castro, Jen Campsey, Michael Quigley, Jamont Johnson, Paulette Doudell, Dagmar Bruenig, Lisa T. Clark, Scott Rummell Taylor, Phillip Ranches, Augustine Panares, Scott Grant, Sharon Andrews, Jimmy Lam, Jesse Dishart, Jeffrey Litz, Luc Barthelet, Jose Caban, Roxane Lukas, Pamela Tom |
Leads |
Executive Producer |
John Hayase |
Senior Producer |
Todd Arnold |
Lead Game Designer |
David Woldman |
Producer |
Micah Loucks |
Sr. Development Director |
Eric Vaughn |
Engineering Lead |
Dominick Regan |
Director of Technology |
Colin Boswell |
Development Director - Art |
Russell Peavey |
Development Director - User Interface |
Jason Woodward |
Development Director - Online |
Paul Shaw |
Art Director |
Ellen Poon |
Art Manager |
Patricia S. Kallusch, Jerome Solomon |
Audio Director |
Marc Farly |
Gameplay Engineering Lead |
Paul Terry |
Graphics Technical Director |
Konrad Dunton |
Project Manager |
Christopher Pennya |
User Interface Art Creation Team |
Lead UI Designer |
Michelle Graham |
UI Designers |
Jason Leong, Brian Parnes, Abe Wallin |
Sound |
Sound Designers |
Rich Bologna, David Swenson |
Dialog Editors |
Liz Albee, Scott Brown, Mark Gergis, Robert James Sell |
Dialog Implementation |
John Gorden |
Video Editing |
Video Editing |
Scott Whitney |
EA World Wide Visual Group UCAP Technology |
Development Director |
Jeff O'Connell |
CG Supervisors |
George Borshukov, Daniel Roizman |
Animator |
Witek Werner |
Software Engineers |
Jean-Luc Duprat, John Hable, Jefferson Montgomery |
Modelers |
James Lau, Crystal Wang |
Artist |
Felix Tritschler |
QA Tester |
Blair Bodnar |
Core UCAP Team |
David Raposo, Dean Peristy, Derek Peristy, Greg Wellwood, Atlin Fraser, Jeff Mundee, Vincent Hung |
Motion Capture Team |
Richard Yu, Kirk Chantraine, Phil Lee, Troy McFarland, Marie Tai |
In Game Commentary |
Announcers |
David Feherty, Gary McCord |
Flyby Commentary |
Roger Labon Jackson |
Commentary Writer |
Greg Roensch |
Marketing |
Marketing |
Jillian Goldberg Gregg, Amy Bartlett, Gary Treangen, Ashley Eads, Alex Charlow |
Public Relations |
Public Relations |
Robin Chandler, Scott Gamel |
Administrative Assistant |
Administrative Assistant |
Belvia Sharp |
IT Support |
IT Support |
Brent Allard, Daniel Quesada |
Quality Assurance |
QA Director |
David Steele |
QA Manager |
Doug Doine |
Senior QA Lead |
Raymond Langford |
QA Lead |
Steve Jaccaud |
QA Assistant Lead |
Steven Schmidt |
QA Tools Lead |
Mark Orillaneda |
Tech QA Team |
Robert Messick, Ryan Seiff, Matt Van Buskirk |
Development Test Lead |
Rami Khayyat |
Development Testers |
Jonathan Ahn, Rajesh Chandra, James Chen, Leonard Park, Ibrahim Rageh |
QA Online Admin |
Simon Yan |
Database Admin |
Jonathan Beyer |
Test Case Admins |
Kimberly Jaccaud, Derek Rayla |
Senior Software Testers |
Keith Vedol, Ryan Bailey |
Central Online QA |
Aaron B. Koontz, Benjamin Boswell, Mike Janer, Robert Lockman, Wiley Milligan, Aaron Thompson, Frank Jay Hice, Michael J. Condello, Rachel Jolette, Kevin Mattison, Erick Morris, Derik Reiter, Matthew Faircloth, Christopher Larson, Nicholas Metzger, Clayton Robbins |
VMC Testers |
Todd Brais, Kit Prud' Homme, Benjamin Rico, Ben Acevedo, Jeremy Atienza, Scott Bader, John Bartlett, Brooks Bouchard, Joey Fuentes, Kenneth Gary, York Gaskins, David Glines, Brett Harris, Adam Hix, Sean Hamby, Justin Shen, Raymond Singh, Trendane Sparks, Scott Stockwell, Mark Vogel, Allen Haysbert, Michael Ferreira, Eric Chin, Michael Clayton, Cenon Corpuz, Chris Kassabian, Thomas Leech, Michael Lewis, Jeffrey Manglicmot, Tona Medina, EJ Costiniano, Ulysses Cawaling, Keith Roque, Maxime Diament, Charles Espeleta, Will Gemo, Daniel Herbas, David DeSantis, Rashad Dababo, Daniel Davis, Matt Douglas, James D. Martinez, Anthony Flick, Nahn Tran, Shane Hill, Dwight Nix, Mike Pham, Jason Pique, Tonatiuh Medina, Sam Ziaripour, Otis Morgan, Gregory Morse, Erick Peck, Drew Scanlon, Joseph Choi, Ahmad Iqbal, Chris Dunleavy, Nick Gooch, Sam Norred, Armin Parang, Miguel Concepcion, Daniel Sandoval Guillen, Gemini Mejia, Cooper Drinkward, Raasahn Browder, Robin Giles, Ian Marsden, Chad Wilson, Aleef Shehadeh, Kevin Zittle, Martin Boynton, Kamel Dupuis-Perez, Elmer Marquez, Randy Habenicht |
QA Support |
Central Services Manager |
Alan Gutherz |
QA Compliance Leads |
Mark S. Johnson, Josh Riemersma, Steven Jenkins, Matt Landi |
QA Compliance Testers |
Alvin Jean-Baptiste, Art Bailly, Jennifer Capati, Tiffany Exner, Jon Beltrán De Heredia Olazábal, Steve Lewis, Jason Jacoby, Robert Radigan, Chris Valleser, Cyrus G. Harris, Kirk Sanford, Jeremy Ortega, Andy O'Brien, Ryan Roque, Chris Anjos, Sam Worf, Craig Helm |
Localization Manager |
Kevin Enos |
Localization Project Manager |
Edward J. O'Tey |
LQA Lead |
Matthew Kile |
LQA Testers |
Martin Castro, Michael Chu, Jordan Harris, Matthew Lawrence, David Nelson, Thomas Phan, Jonathan Simas, Dimitri Wasilevsky |
Senior QA Engineer |
Behrang Garakani |
QA Engineering |
John Westendorf |
QA Hardware Support |
Justin Mateo |
Administrative Assistant |
Ericka Sykes |
HR Generalist |
Yu Jin Kuo |
EARS Mastering Lab |
Senior Manager |
Michael Yasko |
Supervisor |
Kima Hayuk |
Technicians |
Michael Deir, Chris Espiritu, Rick Helmer |
Assistant |
Anthony Barbagallo |