Exact |
Based on The Original Manga by |
Masamune Shirow |
Music |
Takkyu Ishino, Derrick May, Mijk van Dijk, Advent, Westbam, Joey Beltram, Brother From Another Planet, BCJ, Scan X, Dave Angel, Hardfloor |
Key Animators |
Kōichi Arai, Hisashi Ezura, Toshihiro Kawamoto, Kazunobu Hoshi, Yasushi Muraki, Yo Yoshinari, Kouzi Komurakata, Kayoko Nabeta, Takayuki Hamana, Toshiyuki Inoue, Toshihisa Kaiya, Masahiro Koyama, Hiroyuki Horiuchi, Kou Yoshinari, Mitsuo Iso, Yuriko Ikehara, Kazunobu Hoshi, Shigeki Kuhara, Akihiro Kurio |
Animation Checker |
Junko Nishimura |
In Between Animators |
Production I.G, Yoshimasa Yamazaki, Satoi Fujiwara, Sachiko Kamiya, Hiromi Igarashi, Kyōji Asano, Mika Nakabayashi, Hiroyo Izumi, Masao Ogura, Satsuki Wada, Emiko Fujii, IG Niigata, Yoshiyuki Oka, Kazuhiro Sato, Kenji Adachi, Kazuya Ishizaki, Studio Shiita, Akihiro Adachi, Kazuhito Satsusa, Takaaki Ogawa, Masahiro Emoto |
Animo Color Director |
Nobuko Mizuta |
Animo Operators |
Production I.G, Hiromi Uchibayashi, Katsue Inoue, Miki Sakuma, Shima Studio, Rie Iizma, Emi Ishibashi, Makoto Kogawa, Tomoe Takaya |
Special Effects |
Shigenobu Kaihoko |
3D Chief Director |
Tokumitsu Kifune |
3D Works |
Toshiyuki Aoyama, Yuko Okumura, Kasane Susuki, Kouji Adachi, Kiyonobu Kitada, Kensaku Takaishi |
Art Director |
Kazuhiro Kinoshita |
Recording Director |
Kazuhiro Wakabayashi |
Mixer |
Tsutomu Asakura |
Sound Effects |
Daisuke Jinbo, Eiko Morikawa, Kouichi Yamazaki, Yu Ogata, Daisuke Hatori |
Studio |
Toyko TV Centre |
Sound Production |
Omnibus Promotion Inc |
Production Manager |
Shouichi Matsui |
Production Co-ordinator |
Wataru Kurosawa |
Digital Animation Director |
Shinji Takagi |
Visual Effects Supervisor |
Hisashi Ezura |
Animation Director |
Toshihiro Kawamoto |
Movie Director / Screenplay / Storyboard |
Hiroyuki Kitakubo |
Producer |
Mitsuhisa Ishikawa, Junichirō Ueno |
Game Design |
Hiroyuki Saegusa |
Main Programming |
Hiroshi Yamamoto |
Enemies Programming |
Kazuki Toyota, Takashi Katano, Akihiro Sato, Seiki Iwamura, Takeshi Nakano, Tsuyoshi Hasegawa |
Mission System Programming |
Hiroshi Yamamoto |
Title Programming |
Seiki Iwamura |
BIOS Programming |
Takashi Katano |
Sound Programming |
Tsuyoshi Hasegawa |
Mission Design |
Hiroyuki Saegusa |
Mission Creation |
Hiroyuki Saegusa, Masahito Nakamura, Yoshihiro Sawada |
Map Check |
Toshimitsu Ohdaira, Hiroyuki Saegusa |
Map Design |
Yoshiaki Toratani, Masahito Nakamura, Yoshihiro Sawada, Atsushi Nakai |
Character Design |
Yoshiaki Toratani |
Character Modelling & Motion |
Hitoshi Imai |
Character Textures |
Yoshiaki Toratani, Yoshihiro Sawada, Masahito Nakamura, Atsushi Nakai |
2D Original Design |
Hiroyuki Saegusa |
Enemy Set-up / Play Balance |
Toshimitsu Ohdaira |
Special Thanks |
Shigehiko Ogasawara, Yoshitsugu Kouchi, Junju Seki Weekly Magazine, Yusuke Watanbe |
Game Story |
Keiichi Mikihara |
Enemy Character Design |
Takahiro Matsushima |
Graphics |
Takahiro Matsushima, Tatsuya Ishiyama, Masayuki Ono |
Background Music Co-ordinators |
Yuki Noda, Masakazu Hiroshi, Yoshio Konno, Yoko Ando |
Music Producer |
Terumasa Yabushita |
Sound Director |
Naoto Nakai |
Sound Producer |
Takafumi Fujisawa |
Game Associate Producer |
Kan Ito |
Game Producer |
Yoshimasa Mizuo |
Total Director |
Kenji Sawaguchi |
Total Producer |
Tetsuji Yamamoto |
Executive Producers |
Akira Satou, Teruo Miyahara |
Sony Computer Entertainment Europe |
Executive Producer |
Martin Alltimes |
Producer |
James Dillon |
Head of Internal Testing |
Steven Archer |
Internal QA Co-ordinator |
Jim McCabe |
Internal Lead Tester |
Dominic Berzins |
Testers |
Andy Macoy, Neil Smith, Dee Wiswell, John Cassidy, Mark Stephenson, Kevin Mason, Mark Pittam, Craig Duddle |
Product Manager |
Jason Falk |
Dubbing Studios |
SDL International |
SDL Producer |
Viktorya Hollings |
SDL Direction |
Stéphane Cornicard |
Sound Engineers |
Chris Paramedis, Darren Broome |
Translation |
SDL International |
French Cast |
M Kortom, Christine Hasne, Daniel Pageon, Emmanuel Bonami, Vanessa Seydoux, Philippe Smolikowski |
German Cast |
Wolf Kähler, Alletta Lawson, Michael Hülsmann, Stefan Boje, Christina Contes, Erich Redman |
Exact (English Dubbing Staff) |
Dubbing Studios |
ZRO Limit Productions |
In Association With |
Animaze |
Executive Producers |
Yutaka Maseba, Haruyo Kanesaku |
Direction |
Kevin Seymour (as Quint Lancaster) |
Script |
Mary Claypool |
Translation |
ZRO Limit Productions |
Recording Facility |
Magnitude 8 Post |
Digital Tracking |
Joe Romersa |
Digital Editing/Processing |
Les Claypool III |
Audio Assistant |
Phil Brewster |
English Cast |
Mimi Woods, Christopher Joise, Julie Maddalena, Wendee Lee, Richard Epcar, William Frederick Knight, Bob Papenbrook, Jimmy Krakor |
PAL version Trouble Shooter |
Yoshiko Furusawa |