Studio Head, Orange County |
Ernie Ramirez |
Executive Producer |
Bill Dugan |
Producer |
Ion Hardie |
Lead Designer |
Tim Fowers |
Art Director |
Jeff McAteer |
Lead Programmers |
Brian Fisher, Isaac Shepard |
Lead Animator |
Trent Campbell |
Level Design |
Zach Young |
Additional Game Design |
The Game Development Team |
Concept Art |
Stuart Kim, Jeff McAteer, Brian Yam |
Additional Concept Art |
Charles Lee |
Environment Art |
Aaron Brown, Peter Han, Andrew Harrington, Daniel Kim (credited as Wooyang Daniel Kim) |
Character Art |
Adam J. Bolton |
Effects |
Daniel Kim (credited as Wooyang Daniel Kim) |
User Interface Art |
Bailey Kalesti |
Additional Modeling |
Valkyrie Entertainment |
Art Manager |
Seth Spaulding |
Animation |
David Oelkers (credited as Dave Oelkers) |
Additional Animation |
Bill McGuire, Katie Orcutt, Tony Ravo |
Programming |
Juan Pablo Ferreyra, Julio Gorgé, Brehon Humphrey, Christopher Larson, Eric Kim, Brent Nash, Tu Nguyen, Bryan Perfetto, Yuriy Postrekhin, Dan Ruskin, Robert Schiewe, Louis Tovar |
Music |
Isaac Shepard |
Sound Effects |
Ion Hardie, Alistair Hirst |
Additional Music Mixing |
Matt Ragan |
Speech Editing |
Matt Ragan |
Narrative Design Director |
Eric Nylund |
Additional Story Editing |
Sally Hinds |
Computer VO (English) |
Morla Gorrondona |
Amy (English) |
Kira Lauren |
Computer (German) |
Ulrike Stürzbecher |
Amy (German) |
Lisa Braun |
Computer (Japanese) |
Youko S |
Amy (Japanese) |
Rie O |
QA Manager |
Mark Moser, Preston Thorne |
QA Leads |
Cory Erickson, Blake Fishman |
Tester |
Eric Baskin, Markus Burks, Elle Gerard, Warren Holdsworth, Tommy Hooper, Elise Kreinbring, Bryan Morse, Chris Watkins, Shawna Williams |
Marketing |
Dayne McClurg, Nate Mordo |
Localization |
Lionbridge |
The Suits |
Mike George, Michael Frazzini, Michael Robinson, David A. Luehmann |
Special Thanks |
Jenna Adorno, Campbell Austin, Kristine Beliles, Timothy Berger, Jeff Bezos, Dan Bonner, Stephan Brunner, Alicia Buckles, Ali Bunting, Mildra Cardenas, Ashley Carvey, Kathy Chavez, Kevin Driscoll, Ryan Durkin, Ethan Evans, Jennaya Fernane, C. J. Frost, Dale Funkhouser, Lauren Gleeson, Katarina Gutierrez, Devin Hanft, Greg Hart, Jerry Heinz, Stacey Hurd, Azver Hussain, Sarah Ives, Andy Jassy, Travis Jones, Eddie Kang, Melanie Keisor, Matthew Kramer, Preeti Kumar, Benjamin Lile, Cyrus Lim, Mbi Makungu, Tom McCabe, Sean McKeague, Mike McMaster, Chad Meek, Mike Miller, JR Morales, Malachy Moynihan, Gokul Naidu, Anwar Naveed, Scot Nunes, Ameesh Paleja, Manish Patel, Michael Pesce, Farinaz Raissi, Jason Riemath, Paul Ryder, Jake Shannon, Charles Sismondo, James C. Smith, Ian Suttle, Jason Vogrinec, Kulbir Walha, Maegan Wenzel, Tracie Wurlitzer, James Yon |