Rockstar North |
Producer |
Andy Hay |
Lead Level Designer |
Christian Cantamessa |
Level Design |
Paul Stephen-Davis, Steve Taylor, William Mills, Simon Lashley, John Haime |
Lead Programmer |
John Whyte |
Programmers |
John Gurney, Derek Ward, Keith McLeman, Steven Gallacher, Shaun McKillop, Alexander Illes, Alexander Roger, Greg Smith |
Lead Artist |
Andy Hay |
Character Design |
Alan Davidson |
Lead Environment Artist |
Michael Pirso |
Artists |
Alan Burns, Campbell John Dick, Gillian Bertram, Simon Little, Ian McQue |
Lead Animator |
Mark Tennant |
Animators |
Terry Kenny, Ray O'Dwyer, Gus Braid |
Audio Design |
Allan Walker |
Music |
Craig Conner |
Dialogue Engineering |
Will Morton |
Audio Programming |
Colin Entwistle, Matthew Smith |
Development Director |
Leslie Benzies |
Art Director |
Aaron Garbut |
Technical Directors |
Obbe Vermeij, Adam Fowler |
Written By |
Alan Davidson, James Worrall, Christian Cantamessa |
Cut Scene Animation |
Mondo Ghulam, Iwan Peter Scheer, Lee Montgomery |
Graphic Design |
Stuart Petri |
Test Manager |
Craig Arbuthnott |
Lead Analysts |
David Murdoch, David Watson, Neil Corbett |
Testers |
Neil Meikle, James Allan, David Beddoes, George Williamson, Scott Cameron, Thomas Whittaker, Neil Walker, Stephen Anderson, Brenda Carey, Pedro Correia, Paul Green, Alex Bazlinton, Chris Wood |
Additional Art |
Tony Porter, Craig Moore, Jolyon Orme |
Technical Support |
Lorraine Roy, Christine Chalmers |
Studio Director |
Andrew Semple |
Office Support |
Kim Gurney, Charlene McGuire |
Rockstar NYC |
Executive Producer |
Sam Houser |
VP of Creative |
Dan Houser |
VP of Development |
Jamie King |
Chief Technology Officer |
Gary J. Foreman |
Producer |
Mark Garone |
Director of Quality Assurance |
Jeff Rosa |
Technical Manager |
Sandeep Bisla |
Lead Analysts |
Richard Huìe, Lance Williams |
Game Analysts |
Brian Alcazar, Brian Planer |
Rockstar Test Team |
William James Rompf II, Christopher Plummer, Devin Smither, Chris Choi, Scott Peterman, Jameel Vega, Michael Nathan |
Production Team |
Terry Donovan, Alex Horton, Jenefer Gross, Jeffrey Castaneda, Jennifer Kolbe, Adam Tedman, Devin Winterbottom, Tony King, Brian Noto, Stanton A. Sarjeant, Michael Elkind, Hosi Simon, Daniel Einzig, Jerry Luna, Stuart Petri, Futaba Hayashi, Jeff Williams, Richard Kruger, Nick Giovannetti, Jake King, Jordan Chew, Christopher Carro, Ryan Rayhill, Devin Bennett, Tim Sweeney, Rob Fleischer, Bill Linn, Noelle Sadler, John Zurhellen, Kerry Shaw, David Thomson, Susan Cummings, Joseph Howell |
Rockstar Games Intro Animation and Manhunt Title Sequence by |
Maryam Parwana |
Rockstar Lincoln |
Quality Assurance Manager |
Mark Lloyd |
Lead Testers |
Timothy Bates, Andrew Mason |
Testers |
Matthew Hewitt, Stephen McGagh, Michael Bennett, Andrew Webster, Chris Welsh, Antoine Cabrol, Alain Dellepiane, Dominic Garcia |
Motion Capture |
Cast |
Kurt Bauccio (Cash), Jon Bernthal (Cerberus), Darren Lenz (Ramirez), Alan Mozes (Starkweather), Alex Wouman (Piggsy), Melle Powers (Journalist), Lawrence Ballard (Gang Member) |
Stunt Coordinator |
Manny Siverio |
Stunts |
Bob Colletti |
Motion Capture Directed by |
Navid Khonsari |
Motion Capture Casting |
Donna Deseta Casting |
Motion Capture by |
Perspective Studios |
Voiceover Talent |
Voiceover Talent |
Sean R. Lynch (Hoods), John Doman (Hoods), Lenny Venito (Hoods), Greg Salata (Hoods), Peter Appel (Hoods), Nestor Serrano (Hoods), Greg Sims (Innocentz), Adam Seitz (Innocentz), Geoffrey Cantor (Innocentz), Antone Pagan (Innocentz), James Urbaniak (Innocentz), David Coburn (Innocentz), Kendall Clark (aka Loose Cannon - Wardogs), Ricky Aiello (Wardogs), Julian Dean (Wardogs), Chris McKinney (Wardogs), Erik Bergmann (Wardogs), P. J. Sosko (Wardogs), Burke Moses (Skinz), Todd Cummings (Skinz), Evan Seinfeld (Skinz), Andrew Totolos (Skinz), Lloyd Floyd (Skinz), Jeff Gurner (Skinz), Robert Stanton (Smileys), Patrick McCartney (Smileys), Rob Sedgwick (Smileys), Glenn Fleshler (Smileys), David Pittu (Smileys), Tony Devito (Smileys), Jeremy Schwartz (Smileys), Brian Maillard (Cerberus), Julian Fletcher (Cerberus), Michael Mulheren (Cerberus), Hadley Tomicki (Cerberus), John Henry Cox (Cops), Dennis Ostermaier (Cops), Gary Littman (Cops), Hunter Platin (Cops), Richard Mover (Swat), Matt Walton (Swat), Rodd Houston (Swat), Chris McKinney (Ramirez), Brian Cox (Starkweather), Stephen Wilfong (Cash), Kate Miller (Journalist), Hunter Platin (Piggsy), Brad Abelle (Prison Voice), Noelle Sadler (Dispatcher), Mark Margolis (Tramp), Renaud Sebbane (White Rabbit), Hadley Tomicki (Cerberus Guards), John Zurhellen (Cerberus Guards), Navid Khonsari (Cerberus Guards), Paul Pinto (Cerberus Guards) |
Audio Directed by |
Renaud Sebbane |
Audio Casting |
Judy Henderson (CSA) |
Audio Recording |
Digital Arts, Track Nine Studios |
Cutscene Audio Design |
Matthew Polis (Soundspace) |
Acknowledgements |
Thanks |
Alan Mui, Chris Hunter, Chris Mitchell, Iain Berekis, Ben Greenall, Bryan Bradley, Julia Davies, Duncan Shields, Eric Joseph, Andy Rimroth, Jason Paige, Kris Larson, Alan McGregor |
Special Thanks |
Valerio C. Faggioni, Andrew Dowell, Sarah Oram, Phil Gurney, Aaron Hay (as Aaron), Louise Hay, Kieran Hay, Morag Reilly, Siun Clohosey, Alex Wright, Iain Fugue, Leyla Gedick, Jennifer Arthur, Jack Hunter, Yvonne Samesch, The Pond |