Oddworld Inhabitants |
Creative Executive Producer |
Lorne Lanning |
Creative Director |
Lorne Lanning |
Advisor / CEO |
Sherry McKenna |
Executive Assistant |
Terra Muzick |
Dir PR |
Sydney Arkin |
Dir Marketing |
Sydney Arkin |
Accounting Services |
Marshall Manson |
Legal Counsel |
Perkins Coie Law Offices: LA, Don Karl |
Just Add Water (Developments), Ltd. |
CEO / Business Development |
Stewart Gilray |
Designer |
Matt Glanville |
Producer |
Craig Spiers |
Chief Technology Officer |
Steven Caslin |
Programmers |
John Gray, Philip Jones, Ben Marshall |
Lead Environment Artist |
Brett Lewis |
Environment Art |
Colin Stewart, Stephen Dalzell, Laura Dawes |
Character Art / Cutscenes |
Thomas Bramall |
General Artist / Animation |
Maya Oruba |
Audio Engineer |
Michael Taylor |
Quality Assurance |
Martin William Akehurst |
Community Manager |
Wil Bunce-Edwards |
Website |
Alex Carroll |
Marketing |
Alex Carroll |
Video |
Alex Carroll |
Book Keeper |
Joanne Wilkinson |
Production Babies |
Libby Caslin-Moore, Thomas Carroll |
Monkey Brain Studios |
Cutscene Animation Director |
J. Mauricio Hoffman |
Animators |
Eli Enigenburg, Juan Castañeda, Jonah Huang, J. Mauricio Hoffman |
Riggers |
J. Mauricio Hoffman, Chrizzle |
Animation Data Wranglers |
J. Mauricio Hoffman, Thomas Bramall |
Somatone Interactive Audio |
Lead Composer |
Michael Bross |
Additional Music |
Mike Raznick, Jonathan Kranz |
Additional Sound Design |
Eric Van Amerongen |
VO Recordist |
Dominic Vega |
Music and VO Editing |
Brendan Wood |
Unity Technologies |
Special Thanks |
Alex McLean, Andy Brammall, Pierre-Paul Giroux, Marco Trivellato, Robert Lanciault, Steffen Toksvig |
Unity Plugins Used |
PlayModePersist |
AlmostLogical Software |
CharacterFX Shader Pack |
Aztica |
Real Flames - Basic Set |
Blackfire FX |
Lens Dirtiness |
David Miranda Gutiérrez |
Advanced Foliage Shader |
forst |
Vertex Painter |
Andrew Grant |
Extreme FX Vol. 1 |
Hardworker Studio |
Explosion Volume 2 |
Hedgehog Team |
Glow 11 |
Sven Herrman |
Modern Gun Effect Pack |
Kalamona |
Hayate Particle Effect Turbulence |
Max Proud |
Progids |
SixBySeven Studios |
NGUI |
Tasharen Entertainment |
Cutscene Creator uSequencer |
Well Fired. |
Scenemate |
Tim Wiese |
Testology |
Testology |
Andy Robson, John Lamplugh, Jamie Pendleton, Harrison Baker, Luke Frampton, Nathan Hedley |
Localization |
Localization |
Peak2Pier |
Sony |
SCEA |
Adam Boyes, Shane Bettenhausen, Steve Groll, Maimoona Block, Norma Green, Annie Meltzer, Laura Casey, Mike Richardson, Sid Shuman |
SCEE |
Agostino Simonetta, George Bain, Guy Richards, Shahid Ahmad, Ben Andac, Spencer Low, Lorenzo Grimaldi, Philip W. Wright, Richard Rhys Cash, Anthony Darling, Nathalie Closs |
SCEI |
Shuhei Yoshida, Teppei Maeda, Keiko Ishibashi, Mari Iwasaki |
Fan Community |
Art |
Alex Konstad, Elodie Adams, Anji Savage |
Voices |
John Aquila, Dante Bisceglia (Brandyn Colfax), Avery Byrd, Chris Camacho, Mike DeBonis, Chris Fern, Zachary Furniss, Tom Grassick, Steve Gregson, Andrew Hamblin, Kevin Johnston, Danny Kilpatrick, Paul McDonough, Nick Russ, Ryan Stewart, Ben Wilson, Jack Menhorn |
With special thanks to |
Michael Wright, Joshua Suhy, Joanna Wright, David Hewlett, David Hayter, Newton Faulkner |
Trophy Name Winners |
Liam Collier, Tony Ebdon, Konstantine Georgiadis, Craig Mackie, Shaun O'Neill, Carl Ortiz-Santos, Michael Dale Carline Ostrander Jr., TT |
Name Competition Winners |
Tanner Aumiller, Stephen Briggs (Suicidal Steve), Anthony Comito, Anthony Croke, Oliver Dunn, Geordi Ferguson, Joshua Garibay, Georgian Lucian Gjerdrum, Tom Gouldon (boomerangmouth), Sean Grimes, Simon Gronow, Lando Hair, Taylor Hurdle, Kieran Kinnally, Matt Kirtley, Akseli Kohtanen, Kosta Kondonis, Brecht Lecluyse, Joshua Marsh, John Mikula, Lee Morgan (credited as Lee Lasagna Morgan), Ann Neely (AlienGuardian), Paul R. Ochs, Edin Omeragic, Rob Ondarza, Kevin Patterson (Fool's Chaos), Michael Price, Marcus Sampson, Joakim Samuelsson, Kane Sinclair, Igor Sowinski, Peter Stevens (Ded Berd), Harry W. G. Turner, Peter Vassiliadis, Joonas Yliaho, Aaron Hoffman, David Windrich |
Contractors |
Richard Fox, Martin Greenall, Jack Menhorn, Stafford Bawler, Raymond Swanland, Lewis Gaston |
Additional Thanks to |
Phill Clough, Tom Corner, Liam Jones, Peter Memmott, Daniel Morse, Byron Atkinson, Natalie Karl, James Sefton, Elliot Gilray, oddworldforums.net, S; F & O |
Credits - "Born To Love You" |
Elodie Adams |
Original Development |
Original Development |
Eric Antanavich, Ava Arsaga, Jeff Brown, Robert D. Brown, Christophe Chaverou, Michelle Davis, Scott Easley, Craig Ewert, Heidi Ewert, Jim Fajardo, Andrew Fruin, Josh Gabriel, Todd Johnson, Cathy Johnson, Maurice Konkle, Ainslee Lange, Lorne Lanning, Sherry McKenna, Ellen Meijers-Gabriel, Jane Mullaney, Paul O'Connor, Steven Olds, Leonardo Palang, David Rothman, Jenny Shaheen, Brandon Shiflett, Jarod Shiflett, Frank Simon, Vera Stoeber, Raymond Swanland, Teresa Tam, Tim Z. Andersen (credited as Tinman), Farzad Varahramyan, David A. Vergara, Mike Waltman, Gerilyn Wilhelm, Eric Yiskis |