CAST |
Regis Lucis Caelum |
Tsutomu Isobe, Jim H. Pirri, Philippe Catoire, Richard van Weyden |
Libertus Ostium |
Mitsuaki Kanuka, Liam Mulvey, Julien Chatelet, Ole Pfennig |
Core Leonis |
Hiroki Touchi, Matthew Mercer, Pascal Germain, Sven Philip |
Monica Elshett |
Yuka Nagayoshi, Anna Vocino, Marie Diot, Sabine Fischer |
Holly Teulle |
Yuka Maruyama, Julie Nathanson, Nathalie Homs, Leyla Trebbien |
Jeanne Labreigh |
Kyoko Sakai, Marisha Ray, Victoria Grosbois, Katrin Laksberg |
Iris Amicitia |
Megumi Han, Eden Riegel, Adeline Chetail, Mina Ucunga |
Talcott Hester |
Tomoyo Kurosawa, Kyle Arem, Brigitte Lecordier, Nils Friedrich |
Vyv Dorden |
Taisuke Nishimura, David Lodge, Christophe Lemoine, Martin Sabel |
Cid Sophiar |
Nobuyuki Katsube, Jack Angel, José Luccioni, Bodo Henkel |
Cidney Aurum |
Yu Shimamura, Erin Matthews, Edwige Lemoine, Sandra Lühr |
Cindy Aurum |
Yu Shimamura, Erin Matthews, Edwige Lemoine, Sandra Lühr |
Aranea Highwind |
Miyuki Sawashiro, Kari Wahlgren, Sophie Riffont, Gergana Muskalla |
Magic Pot |
Megumi Han, Abigail Marlowe, Olivier Augrond, Peter Wenke |
Kimya Auburnbrie |
Yuko Inoue, Amy Shiels, Geneviève Doang, Dina Kürten |
Navyth Arlund |
Minoru Kawai, Patrick Seitz, Éric Peter, Michael-Che Koch |
Gentiana |
Sayaka Kinoshita, Renee Faia, Laura Blanc, Sabina Godec |
Bahamut |
Itaru Yamamoto, David Lodge, Philippe Dumond, Peter Wenke |
Gladiolus Amicitia |
Kenta Miyake, Chris Parson, Gilles Morvan, Tobias Brecklinghaus |
Prompto Argentum |
Tetsuya Kakihara, Robbie Daymond, Alexandre Nguyen, Linus Kraus |
Ignis Scientia |
Mamoru Miyano, Adam Croasdell, Julien Allouf, Gilles Karolyi |
Noctis Lucis Caelum |
Tatsuhisa Suzuki, Ray Chase, Anatole de Bodinat, Marco Sven Reinbold |
Lunafrena Nox Fleuret |
Rina Kitagawa, Amy Shiels, Geneviève Doang, Dina Kürten |
Lunafreya Nox Fleuret |
Rina Kitagawa, Amy Shiels, Geneviève Doang, Dina Kürten |
Ardyn Izunia |
Keiji Fujiwara, Darin De Paul, Arnaud Léonard, Jo van Nelsen |
Additional Voices (Japanese) |
Akimitsu Takase, Ao Takahashi, Arisa Shida, Asami Takano, Ayako Shioya, Ayako Takeuchi, Ayumu Murase, Daichi Endo, Daisuke Egawa, Daisuke Takahashi, Eiji Takeuchi, Fuminori Komatsu, Haruka Shibuya, Hiroko Watanabe, Izumi Sawada, Julian Sugiura, Kana Hirano, Kazuhiro Nakaya, Keiko Domon, Kengo Takanashi, Kenichiro Matsuda, Kenji Sugimura, Kenji Takahashi, Kentarō Tone, Koji Takeda, Kunihiro Kawamoto, Makiko Nabei, Makiko Nitta, Manabu Sakamaki, Masaaki Mizunaka, Masafumi Kimura, Masahiro Yamanaka, Masahito Kawanago, Masayuki Akasaka, Megumi Okada, Megumi Toda, Megumi Okada, Megumi Toda, Momoko Taneichi, Mutsuki Iwanaka, Nobuyori Sagara, Rie Suegara, Ryo Iwasaki, Seiko Ueda, Shino Ibato, Shōto Kashii, Shunichi Maki, Susumi Imadachi, Shusaku Shirakawa, Tadanori Date, Taira Kikumoto, Takahiro Yoshino, Toru Sakurai, Toshiki Iwasawa, Tsuguo Mogami, Tsuyoshi Kurosawa, Uoken, Yasuhiro Mamiya, Yukari Watanabe, Yukiko Aruga, Yukino Maruyama, Yuuka Nakatsukasa |
Additional Voices (English) |
Adam McArthur, Alyssa Preston, Anastasia Basil, Andrea Savo, Arif S. Kinchen, Assaf Cohen, Braden Lynch, Brendan Hunt, Cassandra Lee Morris, Chani Krich, Clayton Froning, Courtenay Kellen Taylor, Cristina Milizia, Curt Cornelius, David Errigo Jr., Jacob Craner, Jeannie Elias, Jeffery Dean, Jensen Reed, Johnathan Brooks, Johnno Wilson, Johnny Littlefield, Ken Lally, Kevin Dorman, Lara Jill Miller, Maile Flanagan, Maria Howell, Megan Goldsmith, Michael Johnston, Mikey Kelley, Neil Kaplan, Paul McKinney, Paula Jean Hixson, Rachael MacFarlane, Rebecca Davis, Shelby Young, Tamika Simpkins, Ted Evans, Thom Adcox-Hernandez, Todd Haberkorn |
Additional Voices (French) |
Bernard Allouf, Brigitte Aubry, Magali Barney, Patrice Baudrier, Barbara Berettà, Jeremie Bernier, Jérome Berthoud, Maryne Bertieaux, Benjamin Bollen, Raphaël Cohen, Laetitia Coryn, Emma Darmon, Gérard Dessalles, Jennifer Fauveau, Emmylou Homs, David Krüger, Grégory Laisné, Arnaud Laurent, Marie-Eugénie Maréchal, Martial Le Minoux, Agnès Manoury, Kelly Marot, Céline Melloul, Maïa Michaud, Patrick Noerie, Thomas Sagols, Christophe Seugnet, Adrien Solis, Frédéric Souterelle, Antoine Tomé, Cassandre Vittu de Kerraoul |
Additional Voices (German) |
Aart Vedder, Steffen Happel, Tom Gerngroß, Andrés Mendez, Anna Hassert, Andrea Wolf, Luise Oppenländer, Caroline Kiesewetter, Kathrin Fiedler, Annemarie Lux, Caro Hassert, Emily Schäfer, Gero Wachholz, Gisa Bergmann, Heiko Grauel, Jan Schuba, Jonas Mauer, Katrin Laksberg, Leon Aubrich, Lilly Roos, Mario Belon, Markus Haase, Matthias Keller, Michael Borgard, Michael-Che Koch, Michael Krüger, Nina Ammerschläger, Oliver Kraushaar, Ruth Hamm, Ulrike Knapp, Wolfgang Berger |
MOTION ACTORS |
Motion Actors |
Teruaki Ogawa, Kaori Kawabuchi, Takuma Harada, Makoto Obata, Yuichi Ito, Naoki Terui, Haruka Shibai, Yumi Yoshitatsu |
THEME SONG "Choosing Hope" |
Music |
Nobuo Uematsu |
Arrangement |
Tsutomu Narita |
Vocals |
Emiko Suzuki |
Drums |
Shiro Ito |
Bass |
Vagabond Suzuki |
Guitar |
Masahiro Itami |
Piano |
Nobuo Kurata |
Hammond Organ |
Daisuke Kawai |
Strings |
Oshikane Strings |
1st Violin |
Takayuki Oshikane, Yuki Sugiyama, Toshirou Murai, Miho Shimokawa, Akane Irie |
2nd Violin |
Motoko Fujiie, Nagisa Kiriyama, Kaoru Kuroki, Naoko Umae, Mikiko Ise, Naoko Abe |
Viola |
Amiko Watabe, Mayumi Taniguchi, Tomoko Shimaoka, Akiko Seki |
Cello |
Ayano Kasahara, Takahiro Yuki, Shinichi Eguchi, Eiichiro Nakada |
Bass |
Jun Saito, Koji Makuuchi |
Flute |
Kei Sakamoto, Nobuhiro Shiotani |
Oboe |
Tomoko Kusumegi, Keisuke Honda |
Clarinet |
Yuki Hamazaki, Yuko Ohashi |
Bassoon |
Akira Ishikawa, Juri Miyazaki |
Horn |
Otohiko Fujita, Tsutomu Isohata, Yu Kumai, Mika Toyoda |
Trumpet |
Yusuke Nakano, Ryusuke Kanke, Hitomi Niida |
Trombone |
Kanade Shishiuchi, Shinsuke Torizuka, Ryota Fujii, Atsushi Matsunaga |
Percussion |
Midori Takada, Megumi Nozaki |
Harp |
Yuko Taguchi |
Chorus |
Taeko Saito, Saeko Suzuki, Mari Asai, Kazuko Hamano, Yoshito Fuchigami, Goro Oshima, Naoki Takao, Masayuki Okazaki |
Conductor |
Koji Haishima |
Recording Engineer |
Hiroyuki Akita |
Mixing Engineer |
Hiroyuki Akita |
Recording Studio |
VICTOR STUDIO 301 |
Assistant Engineer |
Hiroyuki Kishimoto (VICTOR STUDIO) |
Percussion Recording Studio |
Studio Greenbird |
Assistant Engineer |
Eriko Iijima (Studio Greenbird) |
Vocal Recording Studio |
Sound City |
Assistant Engineers |
Hiroto Aoki, Sho Sato (Sound City) |
Musician Coordination |
Yuichi Uchida (UCHIDA ONGAKU JIMUSHO) |
Music Engraver |
Takayasu Seo (Ruth-ya) |
Music Director |
Hiroki Ogawa (Dog Ear Records) |
Lyrics |
DAG MUSIC |
Special Thanks |
Donna Burke, Lisa Kanai, Yui Ikegawa |
FINAL BOSS THEME "A Clash of Swords" |
Music |
Nobuo Uematsu |
Arrangement |
Tsutomu Narita |
Strings |
Oshikane Strings |
1st Violin |
Takayuki Oshikane, Yuki Sugiyama, Toshirou Murai, Miho Shimokawa, Akane Irie |
2nd Violin |
Motoko Fujiie, Nagisa Kiriyama, Kaoru Kuroki, Naoko Umae, Mikiko Ise, Naoko Abe |
Viola |
Amiko Watabe, Mayumi Taniguchi, Tomoko Shimaoka, Akiko Seki |
Cello |
Ayano Kasahara, Takahiro Yuki, Shinichi Eguchi, Eiichiro Nakada |
Bass |
Jun Saito, Koji Makuuchi |
Flute |
Kei Sakamoto, Nobuhiro Shiotani |
Oboe |
Tomoko Kusumegi, Keisuke Honda |
Clarinet |
Yuki Hamazaki, Yuko Ohashi |
Bassoon |
Akira Ishikawa, Juri Miyazaki |
Horn |
Otohiko Fujita, Tsutomu Isohata, Yu Kumai, Mika Toyoda |
Trumpet |
Yusuke Nakano, Ryusuke Kanke, Hitomi Niida |
Trombone |
Kanade Shishiuchi, Shinsuke Torizuka, Ryota Fujii, Atsushi Matsunaga |
Percussion |
Midori Takada, Megumi Nozaki |
Piano |
Nobuo Kurata |
Harp |
Yuko Taguchi |
Chorus |
Taeko Saito, Saeko Suzuki, Mari Asai, Kazuko Hamano, Yoshito Fuchigami, Goro Oshima, Naoki Takao, Masayuki Okazaki |
Conductor |
Koji Haishima |
Recording Engineer |
Hiroyuki Akita |
Mixing Engineer |
Hiroyuki Akita |
Recording Studio |
VICTOR STUDIO 301 |
Assistant Engineer |
Hiroyuki Kishimoto (VICTOR STUDIO) |
Percussion Recording Studio |
Studio Greenbird |
Assistant Engineer |
Eriko Iijima (Studio Greenbird) |
Chorus Recording Studio |
Sound City |
Assistant Engineers |
Hiroto Aoki, Sho Sato (Sound City) |
Musician Coordination |
Yuichi Uchida (UCHIDA ONGAKU JIMUSHO) |
Music Engraver |
Takayasu Seo (Ruth-ya) |
Music Director |
Hiroki Ogawa (Dog Ear Records) |
Latin Lyrics |
Hiroko Hayama |
SOUND DIVISION |
Music Production |
Keiji Kawamori, Hirosato Noda |
Performers |
Toshiharu Okajima, Sho Okumura, Yuma Ito, Natsue Kameda, Mikyo Kikuchi, Takahiro Yuki, Daisuke Ohashi, Marie Kocho |
Dialogue |
Jota Goto, Hiroyuki Kibe |
Sound Design |
Masayuki Sato, Takao Oishi, Masayuki Endo (Forcewick Sound Design Co., Ltd.), Ryo Inakura (Forcewick Sound Design Co., Ltd.) |
Programming |
Akihiro Minami |
Management |
Kazuki Hamamoto, Yuko Sakae, Shihoko Karube, Ayako Tsuchiya |
MUSIC SCORING |
Music |
Tadayoshi Makino (SpinSolfa), Tsutomu Narita, Yoshitaka Suzuki |
Additional Music |
Tomomichi Takeoka (SpinSolfa), Tai Tomisawa (SpinSolfa) |
Final Fantasy XV Lead Composer |
Yoko Shimomura |
Final Fantasy XV Composers |
Tetsuya Shibata (Unique Note Co., Ltd.), Yoshino Aoki (Unique Note Co., Ltd.) |
Kingslaive Final Fantasy XV Lead Composer |
John Graham |
Special Thanks |
Koyo Sonae, Yuichi Uchida, Hiroyuki Akita |
LOCALIZATION DIVISION |
Localization Division |
Yoshinobu Okushi, Ayumi Murata, Ai Atsumi, Sean Durham |
English Localization |
Matt Furda |
French Localization |
Laurent Sautière |
German Localization |
Yuriko Nagata |
Spanish Localization |
Luis Garcia Navarro (Shinyuden) |
Italian Localization |
Paola Calcagno |
Simplified Chinese Localization |
Pole To Win Shanghai Co., Ltd. |
Engineering |
Kenkyu Hata, Mahiro Komura |
Special Thanks |
Yoshiharu Nakayama, Diana Kawamata |
SQUARE ENIX, INC., SQUARE ENIX LTD. |
Japanese Voice Production |
TOHOKUSHINSHA FILM CORPORATION |
English Voice Production |
Rocket Sound, LLC |
French Voice Production |
AROUND THE WORD |
German Voice Production |
LIQUID VIOLET, m&s music |
Brazilian Portuguese Localisation |
SYNTHESIS GLOBAL SOLUTIONS |
Latin American Spanish Adaption |
SYNTHESIS GLOBAL SOLUTIONS |
Russian Localisation |
IC SOFTCLUB LLC |
Third-Party Contractors |
AnimationCafe Inc., Attic Co., Ltd., Betop Japan Inc., colobito.inc, D3D LIMITED., Ignis Imageworks Corp., ILCA, Inc., Keica, Inc., MOZOO Inc., PhotonArts inc., PLUSMILE CORP., Pocket Queries, Inc., POLE TO WIN EUROPE (GLASGOW STUDIO), TONEPLUS Inc., TRICEST, INC, XPEC Art Center Inc. |
SPECIAL THANKS |
Special Thanks |
Haruyoshi Sawatari, Tatsuma Sato |
Photo Scan |
Paul Chandler, Delphine Zombo Ngeleza |
Marketing |
Yumi Katsuyama, Kakuko Obinata, Yamato Ise |
PR |
Yumi Katsuyama, Kakuko Obinata, Yamato Ise |
Quality Assurance |
Masashi Nagai, ...and all QA staff |
Business Division 2: Team Comrades |
Character Creation |
Yuuki Matsuo |
Creation System |
Yusuke Hasuo, Yuki Sakakibayashi |
Setup |
Mizuki Muramatsu, Takeshi Shiba, Yasuhiko Muraoka |
Assets |
Mizuki Muramatsu, Takeshi Shiba, Yasuhiko Muraoka |
Facial |
Akira Iwasawa |
Art |
Kaoru Kawaguchi, Takashi Honjo, Chihiro Hashi, Naomi Savoie, Maiko Takamiya |
Optimization |
Teppei Ono |
GAME SYSTEM |
Game System |
Tomonori Ishikawa |
UI |
Masahiro Kosugi |
Multiplayer AI |
Kosuke Takahashi, Prasert Prasertvithyakarn, Tatsuhiro Joudan |
Multiplayer System |
Mike Susetyo, Chisato Meguro |
Camera |
Hidemi Mizoguchi |
BATTLE |
Battle |
Kenichiro Yuji |
Multiplayer Combat |
Isamu Matsushita, Makoto Shimizu, Haruka Ishihara |
Technical Support |
Masaki Kobayashi, Naoyuki Ohashi, Shinichi Matsuda |
BOSS BATTLES & MONSTERS |
Boss Battles |
Ryo Oda |
Multiplayer System |
Kentaro Shirai, Yushiro Ono |
Daemons |
Ryo Oda, Hideo Kubota, Ryusuke Furuya, Woonchang Sung |
LEVELS |
Levels |
Kazuki Sato |
Multiplayer Quests |
Megumi Kawabata, Hiroko Gunji |
Towns |
Yayoi Hattori |
Outposts |
Yayoi Hattori |
Quest System |
Daishi Sekimoto, Ryota Nishizawa |
Quest Support |
Yasushi Iwasaka |
SCENARIO |
Scenario |
Takumi Nishida, Kenichi Kimura |
EVENTS |
Events |
Toshiaki Hirota |
Cutscenes |
Shinjirou Nagao, Atsushi Kamegawa, Tamae Sasamoto, Kyohei Ueno, Mina Moteki, Yoshiyuki Ohara, Yukihiro Negishi, Takayuki Koga, Sakurako Itagaki |
Facial |
Kiyoshi Iwabuchi, Yuko Karube, Kaito Itateyama, Andrew Shikada |
Pre Rendered Movies |
Hiroto Ide, Naoki Uchiumi |
Event Direction |
Toshiyuki Momose, Hidekazu Kato, Sayoko Yamamoto |
ART |
Art |
Yuki Matsuzawa, Kentarou Kimura, Mizushi Sugawara, Kenji Niki |
GAME ASSETS |
Multiplayer Meals |
Mio Matsuda, Marie Iwanaga, Tomohiro Hasegawa |
Characters |
Kazutaka Kurosaka, Tasuku Tsuchiya |
Setup |
Shinichi Yoshikawa, Sei Ikeda, Kenji Ishida, Mitsuru Suzuki, Fujitaka Tani, Kazuaki Okuyama, Takashi Miura |
ENVIRONMENT |
Environment |
Yoshihiro Ozawa |
Environment System |
Seiji Nanase, Shihori Tanzawa |
Environment Assets |
Jun Takeda, Kazuma Yamanishi, Koichi Asano, Kei Igarashi, Bernardo Valdivieso Marset, Kaori Inagaki |
VFX |
VFX |
Shin Matsunaga, Shoya Goto, Ryota Nozoe, Akiko Yamaguchi, Yuko Tashiro, Tadachika Iima |
Luminous Studio Pro |
Engine System |
Yuki Kozai |
Network System |
Yosuke Usui |
Back End |
Takahiro Ito |
Support |
Takeshi Aramaki, Satoshi Kitade, Isamu Hasegawa, Takushi Morita |
DEVELOPMENT MANAGER |
Development Manager |
Yasuaki Nasu |
PROJECT MANAGERS |
Project Managers |
Makoto Esaki, Hitomi Shoda |
FINAL FANTASY XV GLOBAL BRAND TEAM |
Final Fantasy XV Global Brand Team |
Akio Ohfuji, Raio Mitsuno, Rui Kawada |
Producer |
Hajime Tabata |
Program Director |
Hidemi Mizoguchi |
Director |
Kazuya Takahashi |
Special Thanks |
Special Thanks |
FINAL FANTASY XV dev team, KINGSLAVE production team |
Square Enix |
Square Enix |
Square Enix® |