Original Story |
'The Sky Crawlers' series by |
Hiroshi Mori, Chuokoron-shinsha Inc. |
NAMCO BANDAI Games Inc.: Production Staff |
Producters |
Daisuke Uchiyama, Teruaki Minami |
"Project ACES" |
Game Design |
Masanori Kato, Masashi Koyanagi, Daisuke Yano, Yuta Hamanaka, Yutaka Toyama, Yosuke Kano |
Scenario |
Yuta Hamanaka, Yutaka Toyama, Yosuke Kano |
Art Director |
Taichi Wada |
Original Mechanic Design |
Sadami Morikawa |
Original Character Drafts |
Yasushi Shibue, Noriko Kouno |
Face Window Animators |
Noriko Kouno |
Animation Concept Art |
Sadami Morikawa |
Real Time Demo Director |
Naoki Kawata |
Story Board |
Sadami Morikawa, Naoki Kawata, Koki Nishida |
RD/SD Editors |
Daisuke Yano, Taichi Wada |
Trailer Editor |
Kosuke Itomi |
Visual Supervisors |
Kazutoki Kono, Masato Kanno |
Sound Director |
Ryuichi Takada |
Sound Design |
Ryo Watanabe |
Sound Library Team (NUSound) |
Tetsukazu Nakanishi, Yoshihiro Kurohata, Shogo Nakamura, Kazue Yamada |
Sound Supervisor |
Tetsukazu Nakanishi |
Program Supervisors |
Hitoshi Ueda, Satoshi Suzuki |
Project Supervisors |
Takashi Fukawa, Hiroyuki Ichiyanagi |
Access Games Inc. |
Producers |
Kuniaki Kakuwa, Shigeru Yoshida |
Director |
Nobuo Tomita |
Project Managers |
Masato Kono, Koji Hatta, Masayoshi Kurokawa |
Game Design |
Masayoshi Kurokawa, Nobuyuki Hayashi, Shintaro Imai |
System Programmers |
Koji Yamaguchi, Masato Kono |
Player Programmer |
Masanori Okabe |
Mission AI Programmer |
Koji Yamaguchi |
Demo Programmers |
Masanori Okabe, Koji Yamaguchi |
Interface Programmers |
Noriyuki Iba, Kazumichi Kochou (IMAGIO Co. Ltd.) |
Sound Programmer |
Koji Yamaguchi |
Visuals Programmer |
Masato Kono |
Visuals Director |
Koji Hatta |
Mechanics Design |
Takuya Nishino, Fuminori Uchihata, Shinsuke Mizushima, Koji Hatta |
Map Design |
Hiroshi Miyazaki, Shinsuke Mizushima, Koji Hatta |
Interface Design |
Nobuo Tomita, Fuminori Uchihata |
Motion Design |
Naoko Kinshou, Nobuo Tomita |
Effects Design |
Naoko Kinshou, Nobuo Tomita |
Localization |
Game Design |
Masahiro Yamamoto, Munehiko Yasunami |
Programmers |
Yoshio Harada, Tomoki Takaura, Yamato Takei |
Design |
Kyoko Ohike, Sachiko Doita |
Special Thanks |
Hidetaka Suehiro (credited as SWERY), Hitoshi Okamoto, Yutaka Ohkawa, Wataru Nishide, Yoichi Nakai, Hideki Kataoka (credited as J's Kataoka), Keisuke Mori, Keiji Teranishi, Hideyuki Fujii |
Digital Media Lab, Inc. |
Producers |
Shigeru Yoshida, Yoshitaka Tanigawa |
Director |
Nobusada Takahashi |
Chief Animator |
Shinichi Ogata |
Animators |
Ryuta Kamikawa, Xujia, David McDermott |
Map Design |
Tamami Matsumura, Miho Yamamoto |
Music: MONACA Inc. |
Executive Sound Producer |
Keiichi Okabe |
Composer |
Kazuhiro Nakamura |
Voice Recording: DELFISOUND |
Voice Director |
Rika Ishibashi |
Production Manager |
Yusuke Uchimura |
Recording / Mixing Engineers |
Toshihiro Hayano, Nobushige Masuko |
Assistant Engineer |
Yuko Matsuda |
Animation Sound Effects: SOUND BOX |
Sound Design |
Suzuo Kurahashi, Kenji Koyama |
Animation: XEBEC |
Director |
Nobuyoshi Habara |
Producer |
Hideyo Takahashi |
Character Design |
Yuko Sera |
Chief Director of Photography |
Yuko Sera |
Art Director |
Chitose Asakura |
Color Design |
Tamae Matsuoka |
Editor |
Yoshiki Kouda |
VFX |
Takashi Aoki |
CGI Director |
Eiji Inomoto |
Animation Producer |
Takatoshi Chino |
Chief Production Editor |
Hideo Baba |
Production Director |
Takayuki Horizoe |
Asset Coordinator |
Yukari Matsumura |
3D Production |
Akiko Yagi |
Directors of Photography |
Chika Kojima, Kazuyuki Asaga, Masayuki Kato, Katsuhiko Kitada, Atsushi Hasebe, Masaki Yamada, Taeko Hori |
Originals |
Taeko Hori, Masayuki Kato, Yuko Sera, Kazuyuki Asaga, Yoko Kutsuzawa, Masahiro Suwa, Yoshinori Yumoto, Keita Watabe, Yoshiya Yamamoto, Hiroko Shigekuni, ASREAD |
Second Originals |
Katsuhiko Kitada, Akiko Obora, Hisako Tsurukubo, Natsuko Fujiwara, Ryohei Takeshita, Eriko Kimura, XEBEC M2 |
Animation Check |
Chieko Ichimanda |
Animation |
XEBEC, Tomomi Nakamura, Asuka Syuto, Keisuke Kobayashi, Hisashi Higashijima, Yuta Yamazaki, Yasushi Nishitani, Tomoaki Takase, Natsumi Doi, ASREAD, NAKAMURA PRODUCTION Co. Ltd., J.C.STAFF, Sunshine Corporation, PRODUCTION I.G, OLM |
Color Specifications / Inspections |
Tamae Matsuoka, Tomomi Shimada |
Final Production |
ASAHI PRODUCTION, ASREAD, STUDIO RONG, Studioelle Co. Ltd., Sunshine Corporation, PRODUCTION I.G, IseriA, RANROAD, HAYASHI |
Background |
Production-ai, Hachidai Takayama, Toshihisa Koyama, Kiyoko Kanno, Katsuhiro Yamada, Fumie Kawai, Rie Matsuzawa |
Digital Works |
Tomohiro Nakau, Ikuko Tsukidate |
Art Director [2] |
Kuniko Miyake |
Compositors |
XEBEC CG, Takashi Aoki, Tomohiro Nakata |
CGI |
ORANGE Co. Ltd., Takayuki Tsuda, Yoshiaki Higa, Ryuta Kumofuji, Masashi Suzuki, Yuji Koshida |
Other |
QA Staff |
Masashi Aoyama |
Subtitle and Logo Design |
Minako Kusaka |
Package Design |
Minako Kusaka |
Trailer Demo Player |
Koki Nishida, Ayako Noguchi, Kenichi Fujiwara, Kazuo Yamamoto |
Tester Management Staff |
Jyun Omata, Toshikazu Aiyama, Kazuya Maruyama, Yurie Ohno, Mizuki Tsuru |
Testers |
Yasuhiro Ikeno, Yoshitaka Inoue, Satoshi Iwasaki, Keiichi Osaku, Yasuyuki Osada, Moeka Oshiyama, Hiromi Kishi, Tomoaki Kumasaka, Yoshikazu Komatsu, Miyuki Shibuya, Tomohiro Choji, Naohiro Futamura, Takahito Mabuchi, Mika Murakita, Kozue Yamada, Maya Yamada, Mariko Yoshino |
Font |
RYOBI Limited, Bitstream Inc., DynaComware Corp. |
NAMCO BANDAI Games Europe S.A.S. |
President & CEO |
Shusuke Takahara |
Senior VP |
Kevin Yanagihara |
VP Marketing, Localization, QA |
Hiroaki Ochiai |
Director, Sales & Marketing |
Tatsuya Kubota |
Director, Localization, QA |
Miyuki Devillard |
Project Manager |
Hiroyuki Kamakami |
Product Managers |
Olivier Latanicki, Julie Garcia Carneiro |
Special Thanks |
Miki Boulet-Ohta, Kiyomi Matsumoto, Kanako Yamamoto, Fabiola Procida, Megumi Arai |
NAMCO BANDAI PARTNERS |
CEO |
Jackie Fromion |
COO |
Olivier Colcombet |
VP Marketing and Publishing |
Olivier Comte |
Publishing and Product Support Director |
Samuel Gatté |
Senior Producer |
Ai-Lich Nguyen |
Producer |
Karine Balichard |
Marketing Manager |
Mathieu Piau |
Product Manager |
Delphine Janczak |
Strategic Relations Coordiantor |
Mieko Murakami |
Localisation Manager |
Franck Genty |
Localisation Project Manager |
Emilie Sciortino |
Quality Control Project Manager |
Bertrand Mangin |
Certification Project Manager |
Claire McGowan |
Engineering Project Managers |
Stéphane Entéric, Emeric Polin |
VP Operations |
Christophe Delanoy |
Pmats and Manufacturing Manager |
Caroline Fauchille |
Pmats Project Manager |
CĂ©line Vilgicquel |
Manual Writer |
Vincent Hattenberger |
Manufacturing Coordinators |
Delphine Doncieux, Elise Pierrel, Mike Shaw |
Planning Project Manager |
Laurence Dury |
Local Marketing Team |
UK |
David Miller |
France |
Antoine Jamet |
Deutschland |
David Razaghi |
Iberica |
Pablo Tamargo Sitges, Laura Aznar Bertran |
Italy |
Mario Vacca |
Benelux |
Nico Deleu |
Nordic |
Kalle Lagerroos |
Hellas |
Chris Altiparmakis |
Israel |
Lihi Moran |
Australia |
Leesa Byrne, Raelene Knowles |
Special Thanks |
HP GDAS - Testing, Vedavyas K P, Harshwardhan Jethania, Rakesh Padathare, Shwetha Uppoor, Prakash Kumar Das, Vaibhav Dubey, Rohenkumar Sorokhaibam, Babel Media Ltd, Les Plumridge, Binari Sonori s.r.l. - Milano |
In Association with |
Production I.G |
Tomohiko Ishii, Mikio Gunji, Nao Hirasawa, Kie Shimizu |
Chuokoron-Shinsha, Inc. |
Hiromi Nagura |
Bandai Visual Co., Ltd. |
Koji Morimoto, Kiyoshi Sugiyama |
Nippon Television Network Corporation |
Wataru Kurosawa |
Special Thanks |
Special Thanks |
Takashi Aoki, Katsuhiro Ishii, Manabu Okano, Kenji Saito, Masanori Shima, Wataru Tada, Yukihiro Taniguchi, Shinji Nagatani, Hideomi Hashima, Ayako Higuchi, Osamu Fukumitsu, Yusuke Matsuzaki, Yoshiyuki Matsumoto, Shinsuke Mori, Sachie Yamaguchi, Yoshinori Wagatsuma, Mobilityland Corporation Twin Ring Motegi |
Other [2] |
Aircraft Drafts |
Atsusi Takeuchi |
Executive Producers |
Shin Unozawa |
Special Editorial Supervisors |
Hiroshi Mori, Mamoru Oshii |
Director |
Masanori Kato |
Presented by |
NAMCO BANDAI Games Inc. |