[ Pokédex™ 3D ] |
Director/Software Engineering |
Hiroyuki Ogasawara |
Software Development Engineering |
Katsunori Orimoto, Maximilien Dagois |
Assistant Planning |
Youta Hirano |
Development Art Lead |
Rie Takeuchi |
Graphic Design |
Masahiko Ishii, Tomohiro Sonoda, Yasuyuki Sakuma, Misaki Nakaoka, Yu Shimotori, Toru Hashimoto, Hidenori Fujita |
Sound Design |
Takuto Kitsuta |
Artwork |
Sakae Kimura, Kenichi Koga, Hidefumi Ide, Naoyuki Miyashita |
[Pokémon Art Team] |
Production Manager |
Masamichi Anazawa |
Production Assistant |
Miku Majima |
Art Director |
Atsuko Ujiie |
Art Lead |
Shunsuke Uematsu, Takabon |
Modeling Art |
Yasuyuki Sakuma, Hiroki Fujiwara, Hazuki Ago, Hiroaki Ito, Yusuke Shimada, Kenichi Higeta, Sachi Ichikawa, Misaki Nakaoka, Wataru Kawahara, Takanari Katano, Toru Hashimoto, Hidenori Fujita |
Animation |
Masataka Hata |
Software Development Engineering |
Hiroyuki Ogasawara, Katsunori Orimoto |
Technical Art |
Rie Takeuchi, Masahiko Ishii |
Digital Scape Co., Ltd. - Bauhaus Entertainment Division |
Production Managers |
Masaya Ishizuka, Kazuhisa Nishimura |
Modeling Art Lead |
Takeshi Ochiai |
Modeling Art |
Yasuhisa Sakamoto, Syouji Ando, Masafumi Sugiyama, Kenichi Tanaka, Miu Inamura, Yukio Hosoya, Yusuke Nemoto, Hiroaki Kumada, Sakiko Tanaka, Tomoyuki Iwakuro |
Animation Lead |
Tomokazu Yoshida |
Animation |
Yosuke Takahashi, Yasuko Motoki, Hiromichi Hidaka, Toru Honda, Suguru Fukaya |
------ |
Game Design Advisors |
Junichi Masuda, Tetsuya Watanabe |
Pokémon Graphic Supervisors |
Yuri Sakurai, Toya Yoneda, Yukiko Kanagawa, Nobue Kamikawabata |
English Localization |
Yasuhiro Usui, Mikiko Ryu |
English Translation |
Hisato Yamamori, Tim Hove, Sayuri Munday |
English Editing |
Michael G. Ryan, Kellyn Ballard, Blaise Selby, Hollie Beg, Eoin Sanders |
EU Localization |
Noriko Netley, Elena Nardo, Kaori Manabe, Chika Tanigaki, Makiko Cottrell |
French Translation |
Cyril Schultz, Guillaume Didier, Pierre Bancov |
French Editing |
Bertrand Lecocq, Florian Becquereau |
German Translation |
Daniel Heucher, Michael Ecke, Jan Gerrit Strala |
German Editing |
Anja Weinbach, Ralph Lunt |
Italian Translation |
Marco Sartori, Gill George De Gregorio, Manuela Suriano |
Italian Editing |
Marco Borrelli, Francesca Gola |
Spanish Translation |
Alberto Gracia Castellano, Alejandro Martinez Monge, Antonio Vigil Saldaña |
Spanish Editing |
Esther Sánchez Giráldez, Teresa Cueto Álvarez de Sotomayor |
NOA Localization Support |
Seth McMahill, Rie Fujiwara, Daniel Owsen |
NOA Product Testing |
Masayasu Nakata, Kyle Hudson, Eric M. Bush, Sean Egan, Tomoko Mikami, Teresa Lillygren, Nicko Gonzalez De Santiago, Michael Sahlin, Patrick Taylor, Joshua Newman, Kindra Timmerwilke, Sara Hoad, Stéphane Arlot |
NOE Localisation Management |
Andreas Fey, Martin Weers |
NOE Localisation Producer |
Michaël Hugot |
NOE QA Coordinator |
Silvio Schmelz |
NOE Quality Assurance |
Ben Howard-Hale, Aatish Pattni, Sarah Rutherford-Bryant, Hannah Siebert, Katharina Mitteldorf, Matthias Noll, Laurence Uhlen, Jérôme Petit, Marie-Cécile Dussol, Olivier Strag, Edoardo Toniolatti, Alessandro Calemme, Fabio Brignoli, Emanuele Tonetti, Sergio Fragomeli, Jesús Gutiérrez, David Higueras, Mercedes Dólera Hernández |
NOE Electronic Manual Support |
Adrian Michalski, Zuber Anzaghe, Stefan Dickhardt, Mark Kourtoglou |
Artwork |
Nanako Kinoshita |
Debug Management |
Yuki Tanikawa, Masahiro Shiotani |
Debug |
Mario Club |
Special Thanks |
Kenji Takahashi, Yasunori Yanagisawa, Mikiko Takeda, Naoyuki Hirayama, Kenjiro Ito, Mikiko Ohashi, Tomotaka Komura, Susumu Fukunaga, Toshio Miyahara, Takato Utsunomiya, Osamu Suzuki, Yukari Fukushima, Rui Kawaguchi, Sahoko Morotsuki, Ayako Kajiwara, Michiko Takizawa, Yuichiro Tsumita, Osamu Fujita, Kenji Okubo, Gaku Susai, Shuhei Furukawa |
Product Coordinators |
Masamichi Anazawa, Katsuyoshi Irie, Mitsuyo Matsunaga, Shunsuke Kohori, Shusaku Egami, Akira Kinashi, Noriko Nakao |
Producers |
Hiroyuki Jinnai, Hirokazu Tanaka, Hiroaki Tsuru, Hitoshi Yamagami |
Executive Producers |
Satoru Iwata, Tsunekazu Ishihara |