Ahr Ech LLC |
Ahr Ech LLC |
Riv Hester |
With Music by |
Xeecee (credited as Xeecee) |
PC and Console Porting |
MP2 Games |
Mathias Frederik Kærlev, Tara Heather Kelly, Kim Johansen |
Publisher: Devolver Digital |
Devolver Digital |
Fork Parker, M. Joshua Cauller (as Joshua Cauller), Graeme Struthers, Andrew Parsons, Harry Miller, Nigel Lowrie, Anna Sajecka, Kate Ludlow, Kert Gartner, Tena Žigmundovac, Vieko Franetovic, JM Specht, Jared Stults, Robbie Paterson, Jonathan Rosales (JR), Hazel Yang, Simon Chang, Bridie Roman, Lilac Chang, Dilip Patel, Andrea Ng, Stephen Gray, Reese Wright, Pavandeep Chumber, Evan Koepf, Kelly Claxton, Zachary Gehling (as Zach Gehling), Pawel Goleniewski, Oliver Wallis, Danis Kuchin, Jared J. Tan (as Jared Tan), John Bartkiw, Mark Hickey, Abby Kuo, Karen Marshall, Luke Vernon, Juan de la Torre, Jeff Smith (Smitty), Adoné Kitching, Matt Nickerson, Mark Lloyd, Rodrigo Batelli, Douglas Morin, Clara Sia, Marcus Iremonger, John Tyrrell, Brian Chadwick, Daniel Widdicombe, Daniel Lučić (as Daniel Lucic), Josh Belkin, Andy Kelly, Jessica Morrison, George Lambert, Paul Hartling, Fred Muller, Amulya Datla, Alexander Nilsen (Modkiq), Rachel Mills, Christer Enberg (Chribba), Shona Feltham, Barnaby Panton, Kavan Chana, Léo Andrianarisoa, Lisa Stucki, Kaylin Zhang, Edia Uko Ebigbeyi, Anthony James, Keith Chaudhary, Viraj Bihal, Sarah Seaby, Eli Penner, Shiva Deonarine, Anisha Gerage, Serena Mehta, Josip Barisic |
PR |
Tinsley PR |
Stephanie Tinsley Fitzwilliam (as Stephanie Tinsley), Thomas Schulenberg, Colby Tortorici |
Cosmocover |
Salima Bessahraoui, Nyssa Woznicki, Matej Samide, Anouchka Rodet-Besson (as Anouchka Besson), Maxence Jacquier (credited as Maxence), Fredi, Carlos G. Gurpegui (credited as Carlo), Davide Mancini (credited as Davide), Fabian Mario Döhla (as Fabian Mario Doehla), Lia Castillo Suarez, Jens JJ Fernando Jacobsen, Frimousse and Misty |
Indigo Pearl |
Anita Wong, Luke Bennett |
Power Up PR |
Doug Johns, Vanessa Johns, Jayden Perry, Seamus Mullins |
Have Fun Creative |
Allison Chen, Albert Yi |
Meteor Company |
Thomas Lee, James Hwang |
Localization: Native Prime |
Native Prime |
Diana Díaz Montón, Andrés Sánchez Cubero, Jesús Redondo Moreno |
French |
Sidonie Ganuchaud, Marine Trépos, Stessie Egarnès |
German |
Maren Garn, Christian Hoffmann, Sabrina Ingenerf |
Portuguese Brazilian |
Dulce Nogueira, Thiago Kunis, Kelvin Araujo, Diva Nogueira |
Japanese |
Adolfo Yagyu, Masaaki Sugino, Yo Shin |
Korean |
Jonghyun Yeom, Jaewoon Yu, Jonghyun Yeom |
Russian |
Anna Shevchenko, Nadezhda Lynova, Isabella Shakhova |
Spanish |
Andrés Sánchez Cubero, Andrea García Díaz, Almudena Segura Checa |
Italian |
Letizia Morellini, Gabriele Vegetti |
LATAM |
Luciano Di Lorenzo |
Polish |
Artur J., Barbara Z., Ewa N. |
Turkish |
Özgür İşgören, Ayşenur Melike Özkaya, Yasemin İşgören |
Simplified Chinese |
Liu Jianxun, Wang Shubin, Pu Jing |
Traditional Chinese |
Liu Jianxun, Tai-Jung Chou, Li Zeyuan |
Kakehashi Games |
Kakehashi Games |
Zachary Huntley (as Zach Huntley), Hiromi Watanabe, Yoriko Kuwahara, LayerQ, Rasmus Wedin, Mami Kobayashi, Satsuho Akiyama, Jun Yamaguchi |
Bada Games |
Bada Games |
HyungSeok Cho (as Hyungseok Cho), Bada Im |
Quality Assurance |
DAQA |
Ben Wibberley, Devin Seto, Tim Hudson, Jon Williams, Grant Efland, Selena Emrey, Faye Hudson, Adam Testerman, David Stow (as Dave Stow), Andre Reis, Ashley Howard, Lien Quach, Andromeda Star, Allison Fraser, Joel van Nieuwenhoven, James Lewis, Maxine Marr, Brismal Cordero |
Testronic: Localization QA |
Chief Service Officer |
Erik Hittenhausen |
Director of Localization QA |
Gaëlle Caballero (as Gaelle Caballero) |
Localization QA Program Manager |
Jouhaina Ramy |
Senior Localization QA Manager |
Valentina Mollica |
Localization QA Managers |
Joan Rodon Provencio (as Joan Provencio), Krzysztof Orlikowski |
Localization QA Project Manager |
Natalia Van Nguyen (as Natalia Fischer) |
Localization QA Project Lead |
Sam Kaspers, Mateusz Rupinski, Patricia Rivera Villegas |
Localization QA Senior Technicians |
Tsun Hin Chow, Etienne Dumont, Hannah Levene, Jinrong Yan, Keiko Naito |
Localization QA Technicians |
Anton Bilashuk, David Carmona Romero, Martina Raia, Mikyung Kim, Pedro Semente Antunes, Tarik Ozcan |
Lionbridge Games Warsaw |
Senior Test Director |
Michał Błoński |
Senior Test Manager |
Mariusz Gelnicki |
Test Leads |
Wojciech Woźniak, Maciej Chajdas |
Compliance Test Lead |
Daniel Smagowski, Szymon Stajszczak, Katarzyna Czerwińska |
Software Test Engineers |
Sabrina Klonowska, Szymon Daniluk, Patryk Bogatko |
Test Specialists |
Cezary Matuszewski, Krystian Beń |
Compliance Test Specialists |
Katarzyna Ceglińska, Jarosław Gawęda-Ścibior, Rostyslav Gavryliuk, Daniel Dudek, Agata Pisarczyk, Hubert Dąbrowski |
Test Associates |
Bartosz Bliznakopulu, Hubert Napiórkowski, Paweł Bieżuński, Rafał Grochulski, Sebastian Rachwalski |
Compliance Test Associate |
Hubert Dąbrowski |
Creative |
Key Art |
Justin Chan |
Animated Trailer: WIZZ |
Directors |
CRCR |
Executive Producer |
Claire Madigan |
Production Coordinator |
Akito Martel |
Storyboard |
Jocelyn Charles |
Art Director |
Rodrigo Goulão de Sousa |
Background Artist |
Victor Delorme |
Intern |
Clothilde Linant |
Animation |
Louise Bailliet, Hugo Lemonnier |
Animation Cleanup |
Elisa Soucanh |
Intern (2) |
Arthur Marcel |
Animation Confirmation |
Virgile Chéraud |
FX 2D |
Erwin Rieffel |
3D Supervisor |
Hugo Garnier |
Compositing |
Fix Studio / Quad Group |
Post Producer |
Maeva Bonté |
Lead Compositor |
Benjamin Laborde |
Compositing |
Youri Borg |
Special Thanks |
Special Thanks |
Ollie Olivares, John Hester, Monet Holmquist, Andrea Yankovsky, Sullivan Barry (No Wormies), Sandy Gordon, Fellipe Martins, Yacht Club Games, Jonas Kærlev, Andreas Kærlev, John Strine |
Game Engine |
Made with |
Construct 2 |