Producer |
Mitch Gitelman |
Lead Development |
Frank Savage |
Development |
Glenn Doren, Heidi Gaertner, Mike Hsieh |
Additional Developers |
Melody Litovkin, Michael Lyons |
Lead Design |
Michael Lee |
Design |
Derek Carroll, David Fung, Jeremy Hill, Jason Janicki, Erik Johnson, Michael Turner |
Additional Designer |
Sage Merrill |
Lead Artist |
Leigh Kellogg |
Art |
Steven E. Allen, Dorje Bellbrook, Adam Crockett, Charles Oines, Greg Onychuk, Steve Scott, Patrick Watje |
Additional Artists |
David Choi, Stuart Compton, Mark Forrer, Steven Hartley, Brennan Priest |
Additional Video Production |
Vic Bonilla, Todd Lubsen |
Audio |
Duane Decker |
Sound Design |
Soundelux DMG |
Additional Sound Design |
Peter Comley, Digital Arts NYC |
Lead Tester |
Kevin Fetters |
Test |
Robert Baldwin, Mark Bartlett, Sean Kellogg, Steve Larson, Aaron Ueland, Martin Wright |
Additional Testers |
Paul H. Gradwohl (Config), Jaime Pirnie (Multiplayer), Matthew Shimabuku |
User Education |
Tom Brush, Chris Burns, Jeannie Davison, Dana Fos, Eric Nylund (Lead), Robert Sillence |
US Localization |
Jennifer Bixler (Localization Program Manager), Kazuyuki Shibuya |
Korea Localization |
Han Baek Choi, Kyoung Ho Han, Jin Yong Jeong, Jiyoung Kim, In Goo Kwon, Joonho Lee |
Ireland Localization |
Steve Belton, Niamh Butler, Darragh Canavan, Julian Duffy, Brian Fox, Cillian Gibbons, Cosmo Greco, Fionnuala Keegan, Sandro Magliocco, John O'Sullivan, Jason Shirley, Greg Ward |
Taiwan Localization |
Dupre Deng, Christine Lin, Tahlia Lin, Andy Liu, Ming-I Peng |
Japan Localization |
Yutaka Hasegawa |
GameOS |
Andrew Glaister, James Theodore Reichert |
The Zone |
Matthew Esget, Neal Hallgarth |
EBU Setup |
Chris Haddan, Randy Shedden |
User Testing |
Ken Bachman, Lance Davis, Kyle Drexel, Bill Fulton, Jerome Hagen, Kevin Keeker, Fred Northup, Randy Pagulayan, Jeff Perini, Ramon Romero (Lead), Dina Suda |
Beta Coordination |
Matt Alderman |
Technical Support |
Steven Kastner |
Product Planning |
Jon B. Kimmich |
Marketing |
Steve Fowler, Andrew Jenkins, Justin Kirby, Rick Mehler (Product Manager) |
Legal |
Jama Cantrell, Sue Stickney, Judy Weston |
Pilot Voices |
Eric W. Adams (Worm), Jennifer Allen (Shadow), Steven E. Allen (Hammer), Steve Alliston (Payback), Lisa Ambler (Longshot), Langdon Beeck (Chopper), Robbie Booth (Claymore), Erika Carlson (Jinx), Derek Carroll (Liao Operative), Dana Fos (Wicked), Mitch Gitelman (Scout 'Copter), Robin Gitelman (Dagger), Matt Gradwohl (Mother), Jeremy Hill (Bandit Leader), Jason Janicki (Liao Elite Guard), Erik Johnson (Davion Prisoner), Lori Johnson (Partisan), Matthew Johnson (Partisan), Leigh Kellogg (Cobra), Sean Kellogg (Creep), Steve Lacey (Nuke), Sage Merrill (Rooster), Duane Molitor (Twitch), Mary Kay Omelina (Ghost), Charlie Peterson (Psycho), Mike Pondsmith (Steel), Steven Robinson (Palerider), Steve Scott (Scooter), Tom Steinke (Meat), Michelle Gamboa (Venom), Lex Story (Air Traffic Controller), Alison Stroll (Computer Voice), Aaron Ueland (Bubba), Martin Wright (Steiner Officer), Meiji Yugawa (Hacksaw) |
Video |
Steven E. Allen (Hammer), Dorje Bellbrook (Worm), Robbie Booth (Claymore), Melethia Campbell (Flash), Erika Carlson (Jinx), Bob Crocco (Palerider), Brenda Diaz (Shadow), Andrew C. Flavell (Psycho), Dana Fos (Wicked), Heidi Gaertner (Dagger), Matt Gradwohl (Mother), Mike Jones (Bubba), Joe Kelsay (Chopper), Brian Lemon (Twitch), Melody Litovkin (Ghost), James Mayo (Meat), James McDaniel (Rooster), Mike Pondsmith (Steel), Ty Robert (Palerider), Steven Robinson (Hacksaw), Prodipto Roy (Cobra), Steve Scott (Scooter), Jonathan Sposato (Payback), Michelle Gamboa (Venom), Jeff Stevens (Creep), Yvette Wagner (Longshot) |
In-Mission Cinemas (Bright Pictures) |
Sean Aldridge (Teleprompter), Brad Boyer (Key Grip), Michael Budge (Production Designer), Rudy Callegari (Producer), Tarquin Cardona (Director/Director of Photography), Shawn Carson (Production Assistant), Wic Coleman (Production Assistant), Allen Compton (Best Boy), Clarence Elie (Craft Service), Bob Fagan (Producer), Rod Farley (Best Boy), Elif Girgin (Assistant Hair/Make-up), Gretchen Goddard (Production Manager), Shira Harten (Stylist), Taylor Lawrence (Line Producer/AD), David Loitz (Prop Master), Britta Martinez (Script), Brad Morrison (Props), Toy Newkirk (Coordinator), Vincent Paciera (A.C.), Linda Pahlman (Head of Production/Second Assistant Director), Andy Rawson (Gaffer), Sal Salamone (Assitant Stylist), Eric Sedorovitz (Swing), Doug Shulman (Sound), Peter Thoren (Playback/VTR), Susan Tyler (Casting), Miriam Vukich (Hair/Make-up) |
In-Mission Cinemas Post-Production |
Joel Avila (Sound Engineer), Leo Collen (Editor), Bob Fagan (Producer) |
In-Mission Cinemas Cast |
Derrick Blanton (Captain Jason Cho), Corinne Chooey (Ambassador Yee), Amanda Collins (Archon Katrina Steiner), Rick Deats (Colonel Renard), Kenneth Dixon (Baxter), Trisha Kara (Major Susan Kelly), Trisha Mann (Tactical Officer Diaz), James R. Miller (Reporter 1), Peter Moore (McLaughlin), Toy Newkirk (Commentator 3), Aashna Patel (Commentator 2), Richard Ransbottom (Barnes), Rick Reardon (Reporter 2), Joe Sabatino (Weapons Officer Cash), Sheila Scott (Reporter 4), Brett Stimely (Commentator 1), Marian Lee Stryker (Mandrissa Cho), Sue Ulu (Reporter 3) |
In-Mission Cinemas Extras |
Rudy Callegari, Robert Carlson, Gretchen Goddard, William W. Ryan III, Melanie Jayne, Taylor Lawrence, Ian Ellis Martin, Kane Ng, Linda Pahlman, Sal Salamone, Joanna Tisell, Sita Verma |
Management |
Matt Gradwohl (Test), Craig Henry (Development), Douglas Herring (Creative Content), Stuart Moulder (General Manager), Yasmine Nelson (Localization), Eric Straub (Stuido X), Jo Tyo (User Education), Edward Ventura (Business Development), JoAnne Lowery (Print Production) |
Special Thanks |
Randall Bills, Bryan Nystul, Jordan Weisman, Morton Weisman, Jule Zuccotti |