Ubisoft Romania |
Producer |
Florin Boitor |
Studio Manager |
Sébastien Delen |
Lead Game Design |
Tiberius Astianax Lazar |
Game Design |
Cristian Hriscu-Badea, Tudor Șerban, Dan Dimitrescu |
Sound Design & Audio FX Production |
Mihai Gheorghiu |
Lead Graphics |
Mike Prunescu |
3D Graphics |
Gabriel Barbu, Calin Cazan, Laurenţiu Trandafir, Mike Prunescu, Cristian Hriscu-Badea |
Animation & Characters |
Iura Sinchevici, Sebastian Cosor, Mihai Dărângă |
2D Graphics |
Florin Poptean, Ovidiu Croitoru |
Visual FX |
Cristian Hriscu-Badea |
Art Director |
Ovidiu Croitoru |
Programmer: Simulation & AI |
Christian Mihalache |
Programmer: GDS 3D Engine |
Nicolae Dumitrache |
Lead Programmer |
Dan Pologea |
Programmers |
Corneliu Babiuc, George Cristian Baltatanu, Mihai Cristian Enescu, Ioan Manea, Dragos Daniel Mihailescu, Mihaela Laura Tanku |
Additional Programming |
Robert Dinica, Catalin Dumitrescu |
Additional Design |
Marius Mihai Ungureanu |
Lead Graphics for Prototype |
Vitalli Bălănescu |
U-Boat Consultant |
Jürgen Oesten |
Test Studio Romaina |
Lead Tester |
Adrian Neascu |
Test Studio Manager |
Roxana Florentina Magdo |
Testers |
Adrian Constantin Solca, Adrian Iancu, Lucian Catalin Bucur, Florin Iancu, Andrei Pandelescu, Tiberiu Burnea, Alexandru Sapatoru, Dan Berbece, Bogdan Lungu, Mihai Sacală, Bogdan Preda, Stefan Popita, Bogdan Ilie, Marcel Epure, Iulian Baraghin, Cosmin Cojocea, Costel Radulescu, Cosmin Mutu, Alexandru Lovin, Daniel Luca, Vlad Ionescu, George Enescu, Valeriu Bacuta, Daniel Mardale, Bogdan Radu, Dorel Ignat, Cristian Pana |
Data Manager |
Ciprian Calin Chete |
Hardware and Software Manager |
Bogdan Alexandru Mâniosu |
Ubisoft Entertainment |
President and CEO |
Yves Guillemot |
International Production Director |
Christine Burgess-Quémard |
International Content Director |
Serge Hascoët |
Technical Board |
Yann le Tensorer, Nicolas Rioux, Ken Klopp, Todd Lewis |
Editorial Talent Manager |
Caroline Cantin |
Editorial Scenarios & Cinematic Director |
Alexis Nolent |
Editorial Game Design Director |
Lionel Raynaud |
Editorial Gameplay Director |
Cyril Derouineau |
EMEA Studios Supervisor |
Gaelle Prunayre |
EMEA Projects Supervisor |
Nicolas Schoener |
Editorial Marketing Director |
Laurence Buisson-Nollent |
Editorial Marketing |
Isabelle Mallet |
Localization Studio Manager |
Coralie Martin |
Localization Project Manager |
Claudine Cézac |
German Localization |
Partner Trans |
Community Manager UK |
Francisco de la Guardia |
Community Manager Germany |
Marc Homayounpour |
Data Management Ubisoft France |
Anis Boujaouane, David Picco, Benoît Maury-Bouët |
US Marketing |
Director of Marketing US |
Hélène Juguet |
Director of Brand Marketing US |
Karen Conroe |
Senior Brand Manager US |
Tena Lawry |
PR Manager US |
Michael Beadle |
EMEA Marketing |
Managing Director |
Alain Corre |
Marketing Director |
John Parkes |
Marketing Group Manager |
Bénédicte Germain |
Senior Brand Manager EMEA |
Hervé Perret |
Chief Operations Officer |
Stéphanie Perotti |
Retail Sales Director |
Dominique Tardieu |
Trade Marketing Manager |
Luca Fassina |
Area Sales Manager |
François Tallec |
Sound Studio Montreuil |
Sound & Video Producer |
Karen Vernimmen |
Audio Creative Manager |
Sylvain-Luc Brunet |
Music |
Patrick Giraudi |
Mixed By |
Martin Dutasta (at Studio A [France]) |
Cinematic Intro Sound FX |
Frédéric Devanlay |
Cinematic Studio Montreuil |
Manager |
Sophie Penziki |
Director |
Mathieu Breda |
Lead Graphist |
Jérome Lionard |
3D Graphics |
Paul Jacamon, Philippe Cecillon |
3D Animator |
Faouzi Zidane, Rémi Kozira |
SFX / Rendering |
Jérome Lionard |
Ubi.com Online Technology Team |
Director of Online Technology |
Olivier Chappe |
Assistant Producer |
Eric Lagel |
Lead Developer |
Roger McFarlane |
Developers |
François Buron, José Covatta, Philippe Lalande, Phillipe McLean, François Rochette |
Ubisoft Hardware Compatibility Lab |
Lead Q/A Compatibility Hardware Technician |
David Lévesque |
Q/A Compatibility Hardware Technician |
Martial Antoine |
Special Thanks |
|
Guillaume de Butler, Marcus Fish, Shawn Storc, Tony Van, Ted Savas, Neal Stevens, Bram Otto, Gudmundur Helgason, Leif Andersson, Sven Dickel, Dieter Pratscher |
Bavaria Film GmbH |
Christiane Kugler-Martens |
U-Boot Archiv |
Horst Bredow |
Museum of Science and Industry, Chicago [U-505 Exhibition] |
Keith Gill, Andy Zakrajsek |
Local Brand Managers |
Germany |
Marc Homayounpour |
United Kingdom |
Phil Brannelly |
France |
Clémence de Bailliencourt |
Italy |
Valeria Zaffina |
Spain |
Javier Mañú |
Netherlands |
Pim Hofmeester |
Nordic territories |
Stefan Hansen |
Belgium |
Raphaël Anciaux |
Switzerland |
Yannick Theler |
Australia |
Nick Wong |