Cryptic Studios |
Management Team |
Michael Lewis, Bruce Rogers, Jack Emmert, Matt Harvey, Shayne Herrera, Craig Zinkievich |
Design Department |
Jack Emmert, Al Rivera, Sean Dornan-Fish, Matthew Miller, Thomas Foss, David Cook, Shane Lacy Hensley, Jane Kalmes, Brian Gilmore, Melissa Bianco, Eric Nelson, Floyd Grubb, Josh Ferguson, Nellie Hughes, Randy Mosiondz (as Randy William Mosiondz), Zeke Sparkes, John Yoo |
Programming Department |
Bruce Rogers, Shannon Posniewski, Mark Kalmes, Matt Woomer, Martin Simpson, C. W. Bennett, Jimb Esser, Jered Windshemier, Vince D'Amelio, Conor Dickinson, Raoul van Prooijen, Jonathan Wills, Aaron Brady, Lincoln Hamilton, Sam Thompson, Ben Zeigler, Brett Harris, Garth Gillespie, David J. Richardson, Alex Werner, Forrester Cole |
Art Department |
Matt Harvey, Steve Stacy, Jeremy Mattson, Christopher Chamberlain, Ian Castaneda, Doug Gaston, Kirk Young, Ryan Roth, Ryan Butts, Mike Apolis, Ocala Bellows, Avery Wong, Mark Damico, Christopher Luckenbach, Jay Doherty, Ken Morse, Brian Wyser, Louise Bell, Duncan Kay, Davis Renshaw, Neil Melville, Nick Duguid, Shayne Herrera, Christopher Bruce |
Sound and Music Department |
Michael Henry |
Design Support Department |
Geoff Tuffli, Rob Overmeyer, Ray Snyder |
Production Department |
Craig Zinkievich, Serdar Copur, Richard Higbee, Anthony Grandlich, Troy Sheets |
Administration |
Jamie Robson, Amy La Scola, Tracy Bohn, Rick Ruiz, Jennifer Rakow, Minette Licaros, Gary Catalano |
Special Thanks |
Amy La Scola, Amanda McCarter-McNair, Tracy Bohn, Sunny Walia, Chris Sutton, Michael Parent, Rachael Bristol, Aryn Pennington, Olya Nikitova, Clarinda Rose Merripen, Christopher Chamberlain, Christopher Luckenbach, Duncan Kay, Denis Renshaw, Matt Woomer, Anthony Grandlich, Jane Kalmes, John Yoo, David Cook |
Additional Art By |
Nikitova, Liquid Development, Santa Cruz Games |
Additional Sound & Music by |
Kevin Manthei, Kevin Riepl, Kevin Manthei Music, Joe Lyford |
NCsoft |
Executive Management |
Taekjin Kim, Robert Garriott, Jeremy Gaffney, Richard Garriott |
Game Management |
Brian P. Clayton, Jesse Caceres, David Lewis, Jae Hwan Kim |
Publishing |
Lance Stites, Stephenie Harris, Ricky Ahn |
Quality Assurance |
Michael Craighead, Dan Campbell, Jonathan Shelus, Lori Branham |
CoV QA Team |
Tosh Toida, Raul Mondragon, Dennis Liggio, Leah Bowers, Bob Green, Jeff Moreaux, Curtis O'Neal |
Additional Testers |
Heath Allyn, Hope Anthony, Lee Boubel, Lindsay Collier, Jeff Daily, Chris Doerr, Michael Dupler, JoAnna Frazar, Deborah Gates, Scott Green, Neal Johnson, Timothy Johnson, Brian Knox, Devin Krieg, James Loy, Giles McDonald, Michael Olgin, Brad Pack, Athena Peters, Randy Pratt, Lee Ridout, Cody Russell, Kyle Stewart, Casey Thorp, Stefan Trefil, Andrew Wagner |
Compatibility Testers |
Alaric Weigle, Martin Knapick, Steven Tonkin |
Marketing and Sales |
Dorothy Ferguson, Ross Borden, Kevin Sullivan, Greg Latson, Toree Alessi, Lisa Mandile, Mandy Van Ackeren, Chris Graf, Hoss Fatemi, Andrew Hunter, Jessi Knox Marshall, Seth Scoville, Chris Savio, Michael Graves |
Public Relations |
David Swofford, Mike Crouch, Janna Bureson, Opal Lertutai |
Community Relations |
Richard Weil, E. M. Stock, Tiffany Nelson, April Burba, William Hiles |
IT |
Peter Jarvis, Greg Barwis, Jeff Stamp, Joe Phillips, Robert Rice, Sebastian Nienhuis, Robert Cordero |
NCsoft NOC |
Erik DeBill, John Gehring-Liker, Matthew Weigel |
Finance |
Victoria Richardson, Emily Blunt, Justine Holt, Kim Barkelew, Jason Rotan, Neal Buckmaster, Matthew Esber |
Customer Support |
John Erskine, Will Leverett, Chris Freeman, Rob Simpson, Mike Zupan, Julie Engleking, Robert Chi, Amy Crider, William Jen, Andrea Landers, Eric Arnold, Michael Wilhm, Flynn O'Conner, Chris Wilbur |
Game Masters |
Ryan McDermid, Samantha Smith, Robert Shannon, Patrick Teague, Jeff Grajeda, Heather Warner, Brian Ockert, Kelly Vuris, Stefannie Clendenen, Michael Marcantel, James Garvin, Dwight Spaulding, Crystal Todar, Evan Blewett |
Account Administration |
Mitch Burton, Dirk Hollis, Jimmy Prescott, Paul Roberson |
Billing Support |
Reneé Lasswell, Patrick Wagner, Amy Crews, Stephen Shultz, Michael Augustine, Bethany Baldwin, Robyn Chase, Michael Chirieleison, John Garcia, Leslie Lomeli, Rachelle Anderson-Ockert, John Rabon, David Ruckel, Margaret Sheehan, Amanda Slade |
Technical Support |
Matthew Tobin, Jason Lifsey, Josh Griffith, Trollis Crider, Russell Stinnett, Hayden Linder, Nick Bellamy, Connon Kuhnhausen, Chris S. Allen, John Bishop, Steven Hurtado, Timothy Wilson |
Documentation - Cryptic Studios |
Cryptic Studios, Jack Emmert, Matthew Miller, David Cook, Shane Lacy Hensley, Geoff Tulli |
Documentation - NCsoft |
David Lewis, Jesse Caceres |
Documentation - Prima Games |
Eric Mylonas, Marc W. Riegel, Carrie Andrews, Fernando Bueno |
Special Thanks To |
Sung Jun Ahn, Sang Hoon Kim, Hyung Joon Kim, Young Jin Kwon, Min Young Yoon, Seok Chan Yoo, Linda Powers, Wendy Jones, Michelle Caddel, Digital Frontier, Our City of Heroes and City of Villains Fans and Beta Community |
NCsoft Europe |
Executive Management |
TJ Kim, Geoff Heath, Sean Kang, Max Brown, Sébastien Vidal, Thomas Bidaux, Paul Bone, Dirk Metzger, Stuart Wright |
Billing Support |
Jean-Marc Rouchouse, Caroline Jany, Maddalena Cipriani, Tina Mueller, Gaelle Daam, Julia Irler, Tim Saxon |
Customer Support |
René Reichert, Daniel Schmelzer, Markus Fried, Alastair Dodd, Sam Maxted, Kevin Taylor, Ken Charlton, Toby Wilcox, Karl Buckley, Nick Walker, Luisa Mari, Al Aldridge, Marjorie Guillen-Lemaire, Tia Paraurahi, Nathalie Dutel, Emmanuel Servais, Ediz Güler, Didier Montaron, Manuel Prüter, Bernhard Heyka, Gordon Maaß, Alexander Ebel, Dennis Schütte |
Content and Community Relations |
Stephen Reid, Jen Bolton, Aegir Hallmundur, Martin Rabl, Julien Crevits, Andy Butcher, Kieran Weir, Tom Kiss, Mat Keller, Marek Lenik, Mark Wilkin |
Quality Assurance |
Eric Emanuel, Niall Callaghan, Bob Watson |
Sales |
David Blundell, Sarah Rogers, Angela Sewell, Sarah Mason Richmond, Marcus Whitney, Becky Rose |
Marketing |
David Blundell, Sarah Rogers, Angela Sewell, Sarah Mason Richmond, Marcus Whitney, Becky Rose |
Product Development |
Mark Heath, Diane Lagrange |
Finance |
Roni Sou, Maggie O'Reilly, Will Renville |
Administration |
Roni Sou, Maggie O'Reilly, Will Renville |
HR |
Jane Heath-Brown, Jason Wilson |
IT Support |
John Marshall, Eugene Lee, Jett Tattersall, Jenny O'Neill |
Localisation |
David Bonin, Camille Kaczmarek, Nick Schaefer, Cintia Izquierdo, Karine Knox-Humbert, Angelika Hell, Ismael Fernández, Cinzia Barrella, Anna André, Foucauld Escaillet |
Production |
Allan Fowler, David Clements |
CoH/CoV Live Team |
Design Department |
Matthew Miller, Melissa Bianco, Brian Gilmore, Floyd Grubb, Nellie Hughes |
Programming Department |
Aaron Brady, Brett Harris, Garth Gillespie, Vince D'Amelio |
Art Department |
Ken Morse, Jay Doherty, Nick Duguid, Christopher Bruce |
Sound & Music Department |
Michael Henry |
Design Support Department |
Geoff Tuffli, Rob Overmeyer, Ray Snyder |
Production Department |
Serdar Copur, Richard Higbee |