Crimson Cow |
Managing Director |
Karsten Otto |
Head of Marketing |
André Hütten |
Head of PR |
André Hütten |
PR Germany |
André Hütten |
Producer |
Georg Hach |
Production Assistant |
Johannes Lehmann |
Testing |
Ulrika Tegtmeier, Ingmar Böke, Johannes Lehmann, Sandra Urban, Sandra Hödl |
André Hütten thanks |
Claudia Kühnert, Bettina Märker, Jan Brannolte (the man), Rebekka Posselt, Michèl Judt, Kai Fiebig |
Georg Hach thanks |
Celine & Tetje, Andreas Gensch, Jörg M., Sandra & Julia, Christian & Andreas, Niebaum & Coppola, Special Thanks to Doris & Friedrich |
Autumn Moon Entertainment |
Dedicated to |
Patricia Rose Stevenson (1926-2008), Douglas F. Stevenson (1921-2008) |
Directed by |
William V. Tiller |
Executive Producer |
William V. Tiller |
Produced by |
Amy Tiller |
Business Development & Production |
Far From Earth Corporation, Mark Teal |
Designed by |
William V. Tiller, Dave Harris, William L. Eaken |
Additional Design by |
Jeremiah Grant, James Almeida, Zeno Gerakin, Gene Mocsy, Will Holland, Ryan D. |
Written by |
William V. Tiller, Dave Harris, William L. Eaken |
Additional Writing by |
Gene Mocsy, Will Hollang, Jeremy Koerner, Amy Tiller |
Lead Engine Programmer |
Geoff Goldberg (Midget Games) |
Engine Development |
Randy D. Culley (Bear-Technology), Aaron St. John (Golden Goose Games), Will Holland |
Programming Consultant |
Gary Keith Brubaker |
Scripting |
Zeno Gerakin, Jeremiah Grant, Gene Mocsy, Will Holland |
Original Soundtrack Composed by |
Pedro Macedo de Oliveira Camacho (www.musicpedro.com) |
Piano Performed by |
Pedro Macedo de Oliveira Camacho |
Voice Direction |
Julian Kwasneski, Jared Emerson-Johnson |
Sound Design |
Bay Area Sound Inc., Julian Kwasneski, William Storkson |
Audio Implementation |
Damian Kastbauer |
Dialog Recording |
studio.jory.org |
Recording Engineer |
Jory K. Prum, studio.jory.org |
Production Design |
William V. Tiller, William L. Eaken, Jean-Louis Sirois |
Animation Director |
James Almeida |
Animation |
Alan Sperling, David Leighton, Tamsen Bryon, Jeff Cooperman, Sean Burns |
Models |
Livia Knight, Craig Rundels, Joey Spiotto, Charles Beirnaert |
2D Art |
William V. Tiller, Will Faken, Marc Brownlow, Jean-Louis Sirois, Paul Mica, Mike Dutton, Catherine Tiller |
Storyboards |
Anson Jew, William V. Tiller |
Technical Direction |
Jeremiah Grant, Jeff Woo |
Imperia Media Entertainment / Coast2Coast-FX |
Martin L'Heureux, Andrew Chang, Ben Anderson, Ryan Wilson, Benson Shum |
Lighting |
William V. Tiller |
QA Manager |
Gregory Bass |
Test Team |
Lee Dunteman, Andy Timlett |
Box Design |
William V. Tiller, Marc Brownlow, Rebekka Posselt |
Special Edition Box Design |
Jan Brannolte |
AME Web Design & Development |
Artur Moskala |
IT & Network Specialist |
Geoff Kline |
Internal Systems Support |
Ed Chin |
Special Thanks |
Gerald Sabino, Deborah Sabino, John Coffman, Ann Coffman, Zoe Tiller, Logan Tiller, Lily Tiller, Alan Haus, Jeremy Koerner (www.mysteriesforhire.com), Mary Nitschke, Mike Kirchoff, Ed Chin, Coya Elliott, Geoff Kline, Paige Kline, Max Kline, Briana Brownlow, Christine U'Ren, Dimitris Manos, International House of Mojo - www.mixnmojo.com, Lilia Pereira, Reed Knight, Michael Levine (Pileated Pictures), Larry Ahern, Gary Keith Brubaker, Ron Gilbert, Ryan Danz, Kathy Hsieh, Kyle Balda, Larry Pensack, Che-Yuan Wang, Maria Bowen, Brooks White, George MacRae, Donna Turner, Zachary Quarles, Reyes Campello Estebaranz, Jani Walker, Leo LaPorte, Steve Purcell, Stephen Crane, Petaluma Mail Depot, Dennis Mulvihill, Lagunitas Brewing Company, Tagliaferri's Deli, Peet's Coffe, Bank of America |
MunkyFun, Inc. |
Senior Programmer |
Oren Weizman, Alexander Orozco, Ben Morse |
CEO |
Nick Pavis |
CTO |
Timothy Ramsay |
Voice Talent U.S. |
Mona de Laffite, Mina Stoker, Shannon O'Doherty |
Rebecca Schweitzer |
Froderick |
Jeremy Koerner |
Woman of Low Moral Fiber |
Molly Benson |
Milton T. Meininger, Band Leader, Constable Bud Crane, Constable Lou Crane, Constable Otto Van Pelt |
David Boyle |
Monsignor Calvin |
Gavin Hammon |
Gina Martinelli, Jersey Lady |
Suzanne Henry |
Pyewacket |
Melissa Hutchison |
Madam Strigoi |
Liz Mamorsky |
Barb the Iron Maiden |
Amy Rubinate |
Balcu, Shrowdy Von Kiefer, Shrodwy Ghost |
Brian Sommer |
Edgar Raven, Rufus the Gargoyle, Frankie the Rat, Ozzy the Gargoyle |
Tim Talbot |
Siegfried and Roy Stoker |
Sam O'Byrne |
toneworx GmbH |
German Translation |
Eva Hoogh |
Producers |
Jörg Mackensen, Marc Schönhoff |
Recording Engineers |
Joachim Rendtorff, Johannes Semm, Dennis Schmidt |
Editing |
Martin Schmidtke |
Voice Script |
Henning Stegelmann |
Voice Director |
Henning Stegelmann |
Director |
Georg Hach |
Testronic Labs Belgium |
Test Lead |
Kristof Vandebeek |
Test Team |
Christof Leën, Jasmien Jans, Kristof Ballet, Jochen Cauberghs |
Voice Talent Germany |
Mona |
Celine Fontanges |
Froderick |
Tetje Mierendorf |
Additional Roles |
Bernd Stephan, Michael Grimm, Monty Arnold, Kristina von Weltzien, Helgo Liebig, Frank Felicetti, Reent Reins, Nicolas König, Agnes Regan, Jennifer Harder-Böttcher, Hennes Bender, Guido Zimmermann |