Supervising Director |
Shigeru Miyamoto |
Directors |
Yugo Hayashi (Nintendo), Yūsuke Hashimoto (PlatinumGames) |
Producers |
Shigeru Miyamoto (Nintendo), Tadashi Sugiyama (Nintendo), Atsushi Inaba (PlatinumGames) |
Assistant Producers |
Hiroshi Matsunaga (Nintendo), Takanori Fukuyama (PlatinumGames) |
Planning (PlatinumGames) |
Hirono Sato, Akiteru Naka, Ryoya Sakabe, Kazuhide Kawamura |
Supervisors (Nintendo) |
Takaya Imamura, Kazuaki Morita |
Script Writer/Planning (uncredited) |
Mitsuhiro Takano |
Concept Art |
Yusuke Kan, Tatsuya Yoshikawa, Takayuki Yanase, Kanetake Ebikawa |
Character Modeling (PlatinumGames) |
Koji Ishida, Keigo Inoue, Eiji Funahashi, Tadanari Takahashi, Hito Matsudaira, Kenji Irie |
Environment Art (PlatinumGames) |
Tetsuya Kawai, Hiroki Ōnishi, Kana Yamamoto, Junpei Mashiba |
Animation (PlatinumGames) |
Hidetoshi Kai |
VFX Art (PlatinumGames) |
Koji Tanaka, Takahiro Yasuda, Takuo Yamamoto, Shion Nakajima |
UI Art (PlatinumGames) |
Tomoyuki Kondo, Hisayoshi Kijima, Atsumi Okamoto, Rui Onishi |
Lead Programming (Nintendo) |
Kenji Higashiyama |
Player Programming (Nintendo) |
Hiromichi Miyake |
Camera Programming (Nintendo) |
Ryu Shinomiya |
Object & Enemy Programming (Nintendo) |
Tatsuya Shinada, Naonari Fukumoto, Ryo Takebayashi |
NPC Programming (Nintendo) |
Yukari Mori |
Stage Programming (Nintendo) |
Yukari Suzuki |
UI Programming (Nintendo) |
Shigeki Yoshida, Takashi Yoshimi |
System Programming (PlatinumGames) |
Makoto Fujimi, Kazunori Morita, Yuji Hagiyama |
Additional Music |
Hiroshi Yamaguchi, Yukari Suita, Hitomi Kurokawa, Naofumi Harada, Rei Kondo, Keiki Kobayashi |
Sound Design (PlatinumGames) |
Masataka Jogo, Yuji Honda, Yasuhiro Naka |
Cinematic Art (PlatinumGames) |
Tomohiro Nakano |
Sound Supervisors (Nintendo) |
Kōji Kondō, Hajime Wakai |
Sound Support (Nintendo) |
Ryōji Yoshitomi, Toru Asakawa, Masato Mizuta |
Voice Recording (Nintendo) |
Yohei Miyagawa |
Planning (Nintendo) |
Ryuhei Matsuura, Tomoaki Yoshinobu |
Technical Support (Nintendo) |
Takehiro Oyama, Shotaro Iwanaga |
Programming Support (Nintendo) |
Katsuhito Nishimura, Yoji Inagaki, Toshio Iwawaki, Yuji Sawatani, Kenzō Hayakawa, Kunihiro Komatsu |
Tools Support (Nintendo) |
Ryota Maruko, Hisashi Sekoguchi, Hitoshi Kanetani |
Technology Team (PlatinumGames) |
Wataru Ohmori, Ryouichi Takahashi, Takuya Sakamoto, Keisuke Kamakami, Shuji Kohata |
Outsourcing (PlatinumGames) |
Tetsuya Sasano |
Character Modeling - Bee Tribe Co., Ltd. |
Takuya Kiguchi, Yoji Hosaka |
Character Modeling - Black Beard Design Studio Inc. |
Tsubasa Nakamura, Mariko Tamakawa |
Character Modeling - Lakshya Digital Pvt. Ltd. |
Abhilash Khanduri, Puneet Punj |
Animation - Alvion Inc. |
Toshiki Araki |
Environment Art - XAX Entertainment Inc. |
Yoshihisa Shimizu, Satoshi Yamaguchi, Airi Suzuki, Ryo Yoshida, Kyohei Yamaguchi |
Environment Art - Teco Co., Ltd. |
Keisuke Keboushi, Takeshi Ishida, Nao Nishida, Tetsuya Okuno, Keiko Fujii |
Environment Art - Alvion Inc. |
Kōji Ōshiro, Takashi Naito, Takeshi Uchiyama, Yujiro Hiraoka, Naoki Motoori, Tomoko Tabata |
Environment Art - Black Beard Design Studio Inc. |
Takuya Omura, Nozomi Sugawara, Suzuna Ote, Mattias Eriksson |
Environment Art - Lakshya Digital Pvt. Ltd. |
Eric Berger, Sachin Saluja, Rohit Jain, Garima Verma, Vijay Singh, Aman Singh, Feroz Ahmed, Piyush Khanna, Syed Hassan, Nitin Gautam, Rajpal Josan |
Sound Design |
Masayuki Endo, Masayoshi Umezu, Ryo Inakura, Yuuki Toujinbara, Kanae Uchiyama |
Cinematic Art |
Kunikazu Yanagisawa, Tatsuya Ozaki, Takashi Nyui, Andrew Shikada, Hitoshi Nishihara, Rinaldo Wirz, Shigeru Araki, Mitsuru Yoshida, Akinori Ozawa |
Facial Animation |
Masanori Takashima |
Nintendo of America - Localization Management |
Richard Amtower IV, Nathan Bihldorff, Reiko Ninomiya, Scot Ritchey |
Nintendo of America - Localization |
Erika Webright, Hélène Bisson-Pelland, Ryan Nathaniel Kelley, David Carrasco López, Rich Comegys, César Pérez, Chris Pranger, Samantha Robertson, Robert Tunstall, Thaddée Wiseur |
Nintendo of Europe - Localization Management |
Nils Dittbrenner, Jan Hennig, Fabrizio Cattaneo, Kaveh Moussavian |
Nintendo of Europe - Localization |
Pierre Sanchez, Javier Martín Álvarez, Eren Baykal, Pete Sheppard, Sarah Rutherford-Bryant, Abdelkader Beldjilali, Gurvan Le Guen, Emmanuel Adien, Tito Leati, Giovanna Prati, Michael Hussinger, Sascha Weinard, Jónatan Marcos Millán, Miguel Rodríguez Ramos |
English Voice Actors |
Jaz Adams, Lyssa Browne, Ja Green, Mark Lund, Randy Middleton, Jay Ward, Mike West, David Frederick White |
French Voice Actors |
Emmanuel Dabbous, Patrick Delage, Michel Elias, André Fauquenoy, Martial Le Minoux, Marie Zidi |
Italian Voice Actors |
Oliviero Corbetta, Cinzia Massironi, Renato Novara, Riccardo Rovatti, Paolo De Santis, Matteo Zanotti |
German Voice Actors |
Nicole Hannak, Andreas Hofer, Andi Krösing, Klaus Lochthove, Phillip Schwarz, Jürgen Wolters |
Spanish Voice Actors |
Dani Albiac, Ángel de Gracia, Ariadna Jiménez, Núria Trifol, Rafael Turia, Alfonso Vallés, Albert Vilar |
Testing |
Kiyoshi Ishibiki, Hitoshi Nishizawa, Ko Miyauchi, Akira Ito, Takeshi Tamura, Sayaka Takagi, Hisayuki Fujioka, Mario Club Co. Ltd., Digital Hearts Co. Ltd., NOA Product Testing, NOE Quality Assurance, Keywords Studios |
Special Thanks |
Takahiro Watanabe, Kazuma Norisada, Ryo Koizumi, Shigehisa Nakaue, Kanae Dohta, Sota Kagino, Yusuke Nakano, Yasushi Matsubara, 3D Sound Effect Socionext Inc., Tsuyoshi Odera, Ayaka Sato, Mai Ohkura, Teruaki Konishi, Yoshiomi Kure, Takahiro Iwagami, Mitsuhiro Kubo, Jumpei Akasaka, Atsushi Kurooka, Takahito Washisaka, Chiyasu Shoji, Tomoko Nishii, Akiko Kuroda, Masato Tomura, Yasufumi Hasegawa, Natsumi Tashiro, Shu Yoshimori, Yasuyo Iwawaki, Yuka Sawano, Toshihiko Nakago, SRD Co. Ltd., Jacob J K, Lalitha Chandran, Sujanitha Shankar, Anshu Almeida, Naoki Moro, Kazuki Tanabe, Ayaka Nakamura, Kazuhiro Dosaka, Mariko Hiraoka, Hideyuki Kato, Matt Adams, Eiko Sakai, Aya Takahashi Nouh, Dario De Leo, Alvion Inc., Avant Inc., Bee Tribe Co. Ltd., Black Beard Design Studio Inc., Designwave Co. Ltd., Forcewick Sound Design Co. Ltd., iNiS Corporation, Ittaro Inc., Japan-izm Co. Ltd., Jelly Think Inc., Lakshya Digital Pvt. Ltd., Mox Co. Ltd., Teco Co. Ltd., T's Music Co. Ltd., Xax Entertainment Inc. |
Executive Producers |
Satoru Iwata, Tatsumi Kimishima |
Dedicated to |
Our wingman who fell in battle |