Director |
Daiki Iwamoto |
Planning |
Hiromasa Shikata, Yohei Fujino, Arisa Hosaka |
Programming Lead |
Shiro Mouri, Masahiro Nitta |
Cinema Scene Programming |
Yoshitaka Takeshita |
Enemy Programming |
Atsushi Yamazaki, Yosuke Sakooka, Toshinori Kawai |
Object Programming |
Shinji Okane |
Train Programming |
Daisuke Hiratsu, Shunsaku Kato |
UI System Programming |
Kensuke Muraki |
NPC Programming |
Toshikazu Kiuchi, Eiji Nishikawa |
Wireless Programming |
Yukari Suzuki |
Map Programming |
Tatsuya Takadera |
Phantom Programming |
Yasushi Ebisawa |
Design Lead |
Koji Takahashi, Koji Kitagawa |
Player Design |
Koji Takahashi |
Enemy Design |
Masahiro Kawanishi, Keisuke Umeda, Takafumi Kiuchi |
NPC Design |
Akiko Hirono, Satomi Asakawa, Hirohito Shinoda |
Map Design |
Koji Kitagawa |
Map/Object Design |
Takuro Shimizu, Yohei Izumi, Shunichi Shirai, Shinko Takeshita, Hanako Hisada, Yoshihisa Morimoto, Miki Aoki, Yoko Tanaka |
Map Unit Design |
Youngseok Kong, Jun Tanaka, Yosuke Tamori, Jumpei Yamashita, Yuki Kaneko |
Effect Design |
Haruyasu Ito |
UI Design |
Seita Inoue |
Design Support |
Yoshiki Haruhana |
Cinema Scene Director |
Naoki Mori |
Cinema Scene Planning |
Hiroyasu Kuwabara, Shigeki Yoshida, Daisuke Nobori, Motoaki Fukuda, Shintaro Kashiwagi, Hirotatsu Ishida, Yugo Sumi, Akihiro Shitara, Nobusada Takahashi, Shinichi Ogata, Takahiro Uchida, Yoshimi Tanaka, Yusuke Hirota, Emiko Saiki |
Cinema Scene Effect |
Keijiro Inoue, Yasutomo Nishibe |
Music |
Tōru Minegishi, Manaka Kataoka (as Manaka Tominaga), Asuka Hayazaki, Kōji Kondō |
Sound Effect |
Junya Osada, Yuki Tsuji, Toru Asakawa |
Sound Programming |
Junya Osada, Yuki Tsuji, Toru Asakawa |
Voice |
Yuuki Kodaira, Akane Ōmae, Go Shinomiya, Anri Katsu, Rieko Takahashi |
North American Localization |
Gema Almoguera, David Casipit, Julian Chunovic, Anne-Marie Laperrière, Ann Lin, Erika Webright |
NOA Localization Management |
Nathan Bihldorff, Reiko Ninomiya, Tim O'Leary, Leslie Swan |
NOA Design |
Cory Conner |
Progress Management |
Keizō Katō |
Supervisors |
Yoichi Yamada, Toshihiko Nakago, Takashi Tezuka |
Technical Support |
Toru Inage, Hironobu Kakui, Yoshito Yasuda |
Debug |
Ryosuke Yamada, Tomohiro Umeda, Mario Club Co. Ltd., NOA Product Testing |
Illustration |
Naoya Hasegawa, Yuri Adachi |
Illustration - Supervisor |
Yusuke Nakano |
Artwork Design |
Takashi Hosoi, Yoshitomo Kitamura, Sachiko Nakamichi |
Promotion |
Takeshi Furuta |
Special Thanks |
Takumi Kawagoe, Kazuaki Morita, Hiroyuki Kira, Kazuya Matsukawa, Toshihiro Taguchi, Yutaka Hiramuki, Yoshifumi Masaki, Masato Kimura, Satoru Osako, Takahiro Hamaguchi, Yusuke Shizukuishi, Mifune Hayata, Yoshitaka Tanigawa, SRD, DIGITALSCAPE Co. Ltd., Digital Media Lab. Inc., Kenproduction Co. LTD. |
Producer |
Eiji Aonuma |
General Producer |
Shigeru Miyamoto |
Executive Producer |
Satoru Iwata |
NOE Localisation Management |
Erkan Kasap, Paul Logue, Micky Auer, Matthew Mawer |
NOE Localisation Producers |
Pablo Dopico, William Romick |
NOE Translation |
Thomas Berthollet, Fabrizio Cattaneo, David Caussèque, Colin Farrell, Miguel Ángel García Segovia, Flavia Madonia, Zadia Messerli, Sven Pötzl, Miguel Rodríguez Ramos, Andrew Steele, Philipp Zechner |
NOE Quality Assurance |
Andrea De Benedetto, Stefania Montagnese, NOE Testing Team |
NOE Manual Localisation |
Kathrin Grieser, Peter Swietochowski, Sascha Nickel, Uschi Lipinski, Jan Muhl, Manfred Anton, Jasmina Libonati, Monika Händschke, Verena Lischka, Oleg Sdarskij, Petra Becker, Alfiya Alesheva, Laura Figuerola Gómez, Marion Magat, Pieter Van Nueten |