Game Designer |
Jon Knoles |
Lead Artist |
Jon Knoles |
Lead Animator |
Jon Knoles |
Project Leader |
Mark Haigh-Hutchinson |
Senior Programmer |
Mark Haigh-Hutchinson |
Technical Lead/Programmer |
Eric Johnston |
Programmer/Lycanthrope |
Mark Blattel |
Aesthetic Technology/Robin's Dad |
Tom Harper |
Level Designers |
Jim Current, Ingar Shu, Matthew Tateishi |
3D Artists |
Andrew Holdun, Garry M. Gaber, Paul Zinnes |
3D Animator |
Eric P. Ingerson |
Texture Artist |
Chris Hockabout |
3D/Background Artist |
William Stoneham |
Storyboard Artist |
Paul Topolos |
Music Editor/Sound Quality Control |
Peter McConnell |
Sound Designers |
Clint Bajakian, Larry The O |
Composers |
Joel McNeely, John T. Williams |
Lead Tester |
Darren Johnson |
Production Manager |
Brett Tosti |
Director of Production |
Steve Dauterman |
President |
Jack Sorensen |
The Hopping Woman |
Weena Mercatur |
Quality Assurance Manager |
Mark Cartwright |
Quality Assurance Supervisor |
Dan Connors |
Japanese Text Translation |
Kensuke Tanabe, Hiroyuki Yamada, Kayomi McDonald |
Quality Assurance |
Albert Chen, Leyton Chew, James Davison, Reed Knight, Scott Douglas, John Drake, Diane Dybalski, Erik Ellestad, Dana Fong, Geoff Jones, Ryan Kaufman, Greg Land, Tim Longo, Dan Pettit, Randy Tudor, Trey Turner, Jason Yunker |
Never Actively Tried to Sabotage the Project |
Tim Schafer (The Raccoon King) |
Cliff Wampa Zoologist |
Ryan Kaufman |
LucasFilm Ltd. |
Lucy Autrey Wilson, Allan Kausch, Howard Roffman, Julia Russo |
Industrial Light and Magic |
Lincoln Hu, Tom Kennedy, Jon Knoles, Margaret Lynch, Paul Theren |
Producer (NOA) |
Don James |
Associate Producer (NOA) |
Sean O'Connor |
Nintendo of America Inc. |
Robert Crombie, Caesar Filori, Phil Honeywell, Michael Kelbaugh, Hans Lo, Jim Merrick, Sharon Pfeifle, Darren Smith, Henry C. Sterchi, James Verhaeghe, Eli Wolff |
Nintendo Co., Inc. |
Shigeru Miyamoto, Eiji Aonuma, Kensuke Tanabe, Shoya Tanaka, Keisuke Terasaki, Hiroyuki Yamada |
Silicon Graphics Inc. |
William Anderson, Howard Cheng, Jeff Doughty, Robert Moore, Nathan Pooley, Steven Shepard, Michael Simon |
Alias/Wavefront |
Jeff Bell, Scott Hamilton, Peter Ryce, Pete Santangeli, Mike Seymour |
Electric Image |
Mark Granger, Matt Hoffman, Jay Roth |
Special Thanks |
Joan Amberg, Stephen Michael Ash, Mary Bihr, Laurie Blavin, Thomas J. Caudle, Edward Chin, Mark Christiansen, Catherine Durand, Laurel Elaine Woods, Jessica Forys, Alex Gerson, Aaron Giles, Amos Glick, James Gordon, Ray Gresko, Judy Grossman, Robert Huebner, Randy Komisar, Michael Levine, Gabriel McDonald, Collette Michaud, Robert S. Roden, Tom Sarris, Douglas Scott Kay, Randy N. Severson, Peggy Stok, Hwei-Li Tsao (3D file conversion tool), Aric Wilmunder, Winston Wolff (Autocad conversion tool), James Wood, The Jedi Knight team, and Everyone else at LucasArts |
Personal Thanks |
Kristin Bauersfeld, Annette Chin, Chuck the Cat, Katherine Csizmadia, Gigi, Melanie Haigh-Hutchinson, Jocelyn Harper, Martha Harper, Robin Harper, Eugene P. Jarvis, Lois Johnson, Russell Johnson, Rebecca Kavanaugh, Marisa Ong, Brian Rich, Doug Shannon, Stacey, Jill Veronda |
Extra Special Thanks To |
George Lucas |